Ziraat’e Çin’den 600 milyon USD kaynak

Mayıs ayında Pekin’de düzenlenen “Belt and Road Forum”da Çin Kalkınma Bankası (China Development Bank) ile Ziraat Bankası arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılması konusunda niyet mektubu imzalandı. Bu kapsamda, toplam 600 milyon USD tutarlı finansman imkanı için 3 yıl vadeli kredi anlaşması yapıldı.

Yapılan anlaşmaya dair açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Uygulamakta olduğumuz kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi stratejimizin yanında yurtdışından sağladığımız kaynak açısından coğrafi çeşitliliğin sağlanması ve farklı ekonomik bölgelerden yatırımcı ve kredi kuruluşlarına ulaşılması da bir diğer önemli stratejik hedefimiz. Bu yıl içinde gerçekleştirdiğimiz iki eurobond ihracımızda Çin dahil Asya Bölgesi’nden artan bir talep ile karşılaşmış olmamız bölgedeki ilgilinin bir işaretiydi.” dedi.

“BANKAMIZA VE TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENİ GÖSTERİYOR”

Çin’in önde gelen finans kuruluşlarından biri olan China Development Bank tarafından sağlanan bu son kredi imkanının, Türk ekonomisine ve Ziraat Bankası’na duyulan güveni kanıtladığını ifade eden Kuru, “China Development Bank ve Çin’in diğer önde gelen finans kurumları ile her konuda işbirliğimizin artarak devam etmesini bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Habere Yorum Yapın