Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Borsa ve emtiadaki düşüş ile yeni yılda yükselişe geçen altın kazançlarını genişletiyor. Gram altın 108 lira üzerine çıktı

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta başlayan çalkantı devam ediyor. Çin’de yetkililerin olağanüstü bir toplantı ile piyasaları paniğe sürükleyen ‘devre kesme’ kuralını geçtiğimiz Perşembe gecesi askıya almaları ve Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Cuma günü Yuan’ın referans kurunun düşürmemesi ile bir miktar sakinleşen hisse senedi piyasaları 12 yılın dibine inen petrole de destek vererek yükselmişti. Aynı gün Aralık 2015 ayında ABD’nin beklentinin yaklaşık yüzde 50 üzerinde istihdam ürettiği haberi geldi. Güçlü veri ile dolar yükselişe geçmişti.

Yıla Çin endişeleri ve jeopolitik gerginliklerle başlayan piyasalarda risk iştahının azalması ile sermaye daha güvenli yatırım araçlarına aktı. Her ne kadar 5 yıldır düşmeye devam etse de, yatırımcıların güvenli liman arayışında önemli duraklardan biri olan altın da borsaların son 30 yılın en kötü yeniyıl başlangıcını yaptığı ortamda önemli miktarda yükseldi.

GRAM ALTIN YÜZDE 11 DEĞER KAZANDI

Yeni yıla 162 TL satış fiyatı ile başlayan gram altın geçtiğimiz hafta başlayan yükselişini devam ettiriyor. 108,35 TL ile 2,5 ayın en yüksek seviyesini gören gram altın öğle saatlerinde 107 TL seviyelerinden satılıyor.

2015’i 1.060 dolardan kapatan spot altının ons fiyatı gün içinde 1.108,30 dolara kadar yükseldi. Ons fiyatı saat 13:00 itibariyle 1.103 dolardan işlem görüyor.

Habere Yorum Yapın