Altın, son 3 ayın zirvesinde

Altın yaklaşık son bir aydır sürdürdüğü düşüş trendinden çıkıp yaklaşan ABD seçimlerinin de etkisiyle yeniden yönünü yukarı çevirdi. Altının onsu bu sabah saatlerinde 1297 Dolar seviyesinden fiyatlanırken, gram altının fiyatı ise en yüksek 129.80 TL oldu. Son yükselişle birlikte çeyrek altın 212 TL’den satılmaya başlandı. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, ons altının 1300 Dolar seviyesinin kırması halinde 1340 seviyelerinin yeniden gündeme gelebileceğini kaydetti. Gözgör, altının gramının 133.5 TL seviyesine yükselmesi halinde çeyrek altının 216 TL’ye geleceğini belirtti.

ONS altın fiyatları yılbaşından bu yana yaklaşık % 22,5 yükselerek en dikkat çeken yatırım aracı oldu. Yurt içinde de gram altın fiyatları benzer şekilde %30’a yakın yükseliş elde etti. Ons altın fiyatları Amerikan Merkez Bankasının (FED) Aralık ayında faiz artışı gerçekleştirme ihtimalinin % 80 seviyelerine yükselmesi sonrası değer kaybı yaşasa da Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) önümüzdeki hafta yapılacak seçimler öncesinde politik risk sürecinin yükselmesi altın fiyatlarını destekliyor.

ONS bazında 1300 seviyesi ön plana çıkabilir

Altın küresel olarak yaşanan jeopolitik ve politik risk sürecine en çok duyarlı olan ürünlerin başında yer alıyor. ABD’de gerçekleştirilecek seçimler öncesinde yapılan anketlerde piyasaların daha ılımlı olarak gördüğü Demokrat adayı Hillary Clinton’ın, Cumhuriyetçi Aday olan Donald Trump’ın gerisine düşmesi Altın fiyatlarını hareketlendirdi. Trump’ın başkan olarak seçilmesi piyasalarda ABD’de bir politik risk sürecinin yaşanabileceği beklentisi altın fiyatlarını yükseltiyor. Bu bağlamda Trump’ın başkan olması halinde Altın fiyatlarında yeni bir ralli yaşanabilir. Seçimlere duyarlı diğer bir ürün ise Meksika Pezosu olduğunu ifade edebiliriz. Trump’un Meksika’ya yaptırımlar uygulayacağına yönelik ifadeler Pezonun değer kaybetmesine neden oluyor. Meksika Pezosunun yılbaşından bu yana dolara karşı % 12 değer kaybettiğini görüyoruz. Teknik olarak Ons bazında takip edilecek kritik nokta 1300 seviyesi olacak. Bu seviyenin aşılması altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşanmasına neden olabilir ve Ons bazında 1340 seviyeleri gündeme gelebilir. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak orta vadede 2016 yılı zirvesi olan 1377 seviyeleri yeniden test edilebilir. Gram altın fiyatları ise Dolar TL’nin 3.05 seviyesinin üzerine yükselmesi sonrası yeniden 130 seviyesine yaklaştı. Ons altın fiyatlarının 1300 seviyesinin üzerine yükselmesi, Dolar TL’ nin de 3.05 – 3.10 bölgesinde kalması halinde Gram altın fiyatlarında 131.5 – 133.5 bölgesi gündeme gelebilir. Altının gramının 133.5 TL seviyesine gelmesi halinde çeyrek altın 216 TL’ye yükselecektir. Öte yandan bugün Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıklayacak. Özellikle Aralık ayında faiz artışı olup olmayacağına yönelik mesajları takip edilecek.

Habere Yorum Yapın