Tekstil için özel izin!

Rus İzvestiya Gazetesi’nin haberine göre, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türkiye’den tekstil ithal eden firmalar için ‘beyaz liste’ oluşturacak.

Rus İzvestiya Gazetesi’nin haberine göre, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türkiye‘den tekstil ithal eden firmalar için ‘beyaz liste’ oluşturacak.Rusya Federal Gümrük Servisi beyaz listedeki şirketlerin getireceği Türk tekstil ürünlerinin ülkeye girişine izin verecek.

FORM GÖNDERİLDİ

Gazetenin haberinde bakanlık, izin verilecek firmalarla ilgili Rusya Tekstil Hafif Sanayi Ürünleri Firmaları Birliği’ne (Soyuzlegprom) dün gönderdiği formun doldurulmasını talep etti. Oluşturulacak ‘beyaz liste’ye sadece kumaş ve yarı işlenmiş tekstil ürünleri ithal eden firmalar dâhil olacak, hazır giyim ithalatçılarının bu listeye alınması ise şu anda bakanlığın gündeminde yer almıyor.

TALEP ÜZERİNE KARAR DEĞİŞTİ

Bakanlığın Soyuzlegprom’a gönderdiği ilgili iletide, bakanlığın daha önce Türkiye Cumhuriyeti‘nden gelen ürünlere bağımlı olan şirketlerin listesini göz önünde bulundurarak böyle bir adım atıldığı açıklandı. Bu yüzden ürünü satan ve ithal eden firmaların, bu firmaların adreslerinin, ürünün alıcılarının, ürün kodlarının ve adlarının Federal Gümrük Servisi’nin ilgili formunda belirtilmesi gerekiyor.

“TÜRK KUMAŞINDAN VAZGEÇEMEYİZ”

‘Beyaz liste’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Soyuzlegprom Başkanı Andrey Razbrodin, Rus fabrikalarının şu anda Türk kumaşından tamamen vazgeçmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Türkiye‘den tekstil ürünü ihracatıyla ilgili resmi bir yasağın bulunmadığına dikkat çeken Razbrodin, buna rağmen tekstil ürünleri satın alan ithalatçı firmaların Kasım ayından beri sınırda bekletildiğini söyledi. Razbrodin ayrıca durumun sistematik olduğunu, bu yüzden sorunu bu şekilde çözeceklerini belirtti.

AMBARGO BAŞLAMIŞTI

2015 Kasım ayında Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk şirketlerine yaptırım öngören kararname imzalamıştı. Kararnamede, Türk işçi çalıştırma ve tur şirketlerine Türkiye‘ye tur satma yasağı ve Türk şirketlere sınırlama getirilmişti. 28 Aralıkta Türkiye‘ye yaptırımları genişletme kararı alan Rusya; inşaat, turizm, otelcilik ve kerestecilik alanlarında yeni yasaklar getirmişti.

Habere Yorum Yapın