Dolar, yine rekor kırdı

Dolar/TL, başkanlık sistemi ve referandum ile Musul operasyonuna yönelik açıklamaların etkisiyle yönünü yukarı çevirdi. Sabah 3.09’un üzerinde dengelenen kur, öğleden sonra 3.11’in üzerine çıktı. Kur, 3,1141 seviyesini görerek geçtiğimiz hafta 3,1131 olan tarihi zirve seviyesini geçmiş oldu. Piyasaların kapanış saatleri itibariyle kurda işlemler 3,1020 seviyesinde gerçekleşiyor. 

Borsa İstanbul’da ise TL’nin aksine dikkat çeken bir yükseliş gerçekleşti. Bir ara 78.462 puana kadar yükselen BİST 100 endeksi, günü yüzde 1,17 (902 paun) değer kazancı ile 78.340 puandan tamamladı.

Başbakan Binali Yıldırım, mevcut durumu (fiili başkanlık) Anayasa’ya uygun hale getirmek gerektiğini, AK Parti olarak bununla ilgili tekliflerini TBMM’ye sunacaklarını söyleyerek, “Meclis bu sorunu (başkanlık konusu) ya kendisi Meclis’te çözecek ya da çözümü için millete havale edecek” dedi.

Ayrıca, Musul’da DEAŞ’a karşı yapılan hava harekatında Türk jetlerinin de yer aldığını açıklayan Başbakan Yıldırım, prensipte anlaşılırsa Türkiye’nin de operasyonda koalisyon güçlerinin içinde yer alacağını söyledi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul konusunda bir taraftan diplomatik görüşmeler yapıldığını, bir taraftan da araziye yönelik hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

Son günlerde doların global bazda güçlü seyri, başkanlık sistemi tartışmaları ve Musul’a yapılan operasyon ile TCMB’nin faiz indirimlerini sürdürme ihtimali TL’de baskı yaratıyor.

Dolar/TL başkanlık konusunun referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmalara neden olması ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimali yüzünden piyasalarda endişeye yol açmasıyla geçen hafta 3.1131’a kadar yükselerek tarihi zirve yapmıştı.

Habere Yorum Yapın