Dolar, yükselişini sürdürecek mi?

Başkanlık sisteminin yeniden gündeme gelmesinin satış baskısını hızlandırmasıyla geçen hafta tarihi zirveyi test eden dolar/TL, başta Avrupa Merkez Bankası ile TCMB’nin faiz toplantıları olmak üzere gündemin oldukça yoğun olduğu yeni haftaya 3.09’un üzerinde başladı.

Cuma günü 3.0823/3.0836 seviyesinde kapanan dolar/TL’de bu sabah ilk işlemler 3.0925/3.0939 seviyesinde gerçekleşti.

Ancak, işsizlik rakamlarının ve bütçe gerçekleşmelerinin beklentileri aşması üzerine kurda yukarı yönlü hareketlenme başladı.

Dolar, öğle saatlerinde 3,11 seviyesini aştı ve 3,1110 TL’yi gördü.

Bu seviyenin görülmesinden sonra bir miktar düşüş gösteren kurda işlemler piyasaların kapanış saatleri itibariyle 3,1010 seviyesinden gerçekleşiyor.

Euro ise, 3,41 TL’den alıcı buluyor.

“Bu seviye kritik”

Bir bankacı, “Kurun 3.10 seviyesinin altında kalıp kalamayacağı kritik olacak. 3.10 seviyesinin hacimli geçilmesi halinde, kurda artık yeni bant aralığının 3.05-3.15 olduğu görüşü destek bulabilir. Geçen hafta 3.1130 ile yeni zirve seviyesini gören USD/TRY kurunun dün ağırlıklı olarak yurt dışı gelişmeleri izlemesini bekliyorum. Bunun yanı sıra jeopolitik/siyasi haber akışı da takip edilecek” dedi.

MB ve Çin’den gelecek veriler bekleniyor

Bu haftanın asıl önemli gündem maddeleri Çarşamba günü açıklanacak olan Çin büyüme verisi, Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı ile varlık alım programını azaltacağı yönünde haberler çıkan ancak sonrasında bunları yalanlayan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı olacak.

Habere Yorum Yapın