Dolar’daki tırmanış sürüyor

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin ardından dalgalanan piyasalarda hareketlenmeler devam ediyor.

Gözlerin FED’in paylaşacağı toplantı tutanaklarına çevrildiği günde yurtiçi piyasada iç dinamiklerin de etkisiyle zayıf görünüm hakim oldu. Yatırım yapılabilir kredi notunun düşürülmesi sonrası TL’de başlayan değer kaybı ve negatif ayrışma trendi, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik satış baskısı ile devam ederken, başkanlık sistemi tartışmalarının yeniden gündeme taşınması kayıpların artmasında rol oynadı. Borsa daha sakin seyrederken, güne dolar ve faiz damga vurdu. Dolarda tüm zamanların rekoru, faizde çift hane görüldü.

Dolarda tüm zamanların rekoru

Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM’ye getirecekleri yönündeki açıklamalarının da etkisiyle dolar/TL bugün tarihi rekorunu kırdı. Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları öncesi 3,0715 seviyesinde işlem gören dolar/TL kademeli olarak yükseldi ve 3,0973’e kadar çıkarak zirve yaptı. Dolar/TL’de gün 3.0860 seviyesinden tamamlandı. Euro ise 3.4040 liradan kapandı.

Piyasada başkanlık konusunun neden endişeye yol açtığına ilişkin olarak bankacılar, referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmaları ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimalini gösterdiler.

Faizde çift hane görüldü

Tahvil-bono piyasasında da 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde 20 baz puan civarında yükseliş yaşandı. Başbakan’ın açıklaması öncesi 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi işlem bazında 9.80 seviyesinde işlem görürken, açıklama sonrası yüzde 10.00 test edildi. Bankacılara göre, piyasa tepkisinin kurda daha sert hissedilmesinin nedeni bono ve hisse senedi piyasasında istedikleri derinliği bulamayan bazı yatırımcıların diğer piyasalardaki pozisyonlarını hedge etmek için kuru tercih etmesi de etkili oluyor.

Borsa daha dengeli gitti

Başbakan Yıldırım’ın konu ile ilgili ilk açıklaması öncesi hafif pozitif seyreden BIST-100 endeksi de açıklamaların ardından eksiye döndü. Ancak, kur ve faizdeki yükselişe karşın, hisse senetleri piyasasında daha yatay seyir izlendi. Gün içerisinde 77.146 – 78.099 puan aralığında hareket eden BIST 100, günü 182 puan ve yüzde 0.23 kayıpla 77.461 puandan kapattı. Gün sonunda 3.8 milyar liralık işlem hacmi oluştu.

Habere Yorum Yapın