Piyasalarda noel durgunluğu

Noel tatili nedeniyle ABD’den Avrupa’ya birçok borsada işlem yapılmazken açık piyasalar da sakin seyir izledi

Küresel piyasaların neredeyse tamamında dün başlayan ve bugün devam eden Noel tatili nedeniyle işlem yapılmazken açık olan piyasalar gün boyu sakin seyretti. ABD para birimi, petroldeki güçlü yükselişin ardından önemli paralar karşısında beşinci günde de düştü. Japonya borsaları düşerken Rusya tahvilleri faiz indirimlerinin gelecek yıl da süreceği beklentisiyle yükseldi.

Japonya’da Topix Endeksi düştü ve 5 hafta üst üste düşüş kaydetti. Tayvan ve Çin’de hisse senetleri yükseldi. Avrupa’da ve ABD piyasalarında ise işlem yapılmadı.

ABD’de Standard & Poor’s 500 Endeksi düne kadar haftalık bazda %2.8 yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrolün varili bu hafta %9.7 arttı. Bu, Ağustos’tan beri görülen en büyük artış oldu.

Tokyo’daki FPG Securities’den Koji Fukaya, doların yılı soluklanarak bitirebileceğini ancak yukarı yönlü trendin bittiğini söylemek içni erken olduğunu belirtti.

Kurlar 
Dolar yen karşısında %0.1 gerilerken euro karşısında 1.0960 ile hafif değişim kaydetti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi 5 gün düşmesinin ardından ufak değişimle 1,227.21 puan oldu.

Emtia fiyatlarında son 2 günl yaşanan yükseliş, Avustralya ve Yeni Zelanda para birimlerini destekledi. Rusya’nın para birimi ruble ise son beş günde dolar karşısında %0.4 değer kazandı.

Borsalar
Japonya’da Topix Endeksi %0.5 düştü. Nomura stratejisti Juichi Wako, yabancı yatırımcılarının tatil nedeniyle işlem yapmadığını hatırlatarak yurtiçinde borsada yükseliş veya düşüşe neden olacak dinamiklerin bulunmadığını söyledi.

Wall Street’te S&P 500 Endeksi haftayı 2,060.99 puanla tamamladı ve bu yılki kayıplarını sildi.

Gelişen ülkeler 
Çin’de Şangay Bileşik Endeksi hükümetin ekonomik yavaşlamayı önlemek için ek tedbirler alacağı beklentisiyle %0.4 yükseldi.

Türkiye’de Borsa İstanbul 100 Endeksi bugün hafif yükselirken Rusya’da Micex Endeksi haftalık bazda %0.9 değerlendi. Rusya 5 yıllık tahvil faizi 3 baz puan düşerek % 10.07 ile 3 haftanın en düşük seviyesine indi. Bloomberg anketine katılan analistlere göre, Rus politika yapıcıları % 11 seviyesindeki politika faizini 2016 yılında düşürecek.

MSCI Gelişen Piyasaları Endeksi bu yıl %16 düşerek 2011’den beri en kötü yıllık performansına ilerledi. MSCI Dünya Endeksi de %2.1 düşüş kaydetti.

Emtia cephesi 
New York’ta ham petrol fiyatları stokların azalmasıyla 4 ayın zirvesine çıktı. Batı Teksas tipi petrolün varili %1.6 artışla 38.10 dolara yükseldi. Bu, 4 Aralık’tan beri görülen en yüksek seviye oldu.

Altın fiyatları ise dün üç seansta ilk kez yükseldi. Bu harekette, düşen doların emtia talebini artırması etkili oldu. Gümüş kontratları, platin ve paladyum da yükseldi.

Habere Yorum Yapın