“Bitcoin’de gelecek yok”

Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sudi Apak son günlerde oldukça gündemde olan sanal para birimi Bitcoin’e ilişkin “Bitcoin boşluktan çıktı, geleceğini görmüyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

Haber1’in aktardığına göre, Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sudi Apak son günlerde oldukça gündemde olan sanal para birimi Bitcoin’e ilişkin değerlendirmeler yaptı. Bitcoin’in kontrol edilebilir olmadığına değinen ve o yüzden de alıcıları çok dikkatli olmaya çağıran Prof. Dr. Apak, “Bitcoin boşluktan çıktı, geleceğini görmüyorum” dedi.

Bitcoin’in bankacılık sisteminin dışına çıktığını belirten Prof. Dr. Apak, “Bitcoin, algoritmalara göre değer kazanıyor. Merkez bankalarının dışında gelişen bir olay. Bitcoin piyasadakilerin en büyüğü tabi daha başka profesyonel paralarda var. İnsanların Bitcoin alırken çok dikkat etmeleri lazım, risk taşıyor bu dezavantaj. Değeri çok hızlı değişiyor, bir anda artıp sonra aniden düşebiliyor. Şu an sadece 21 milyon adet var kısıtlamışlar bunun da 16 milyonu kullanılıyor. Toplamda diğer para birimleri kadar piyasaya etki etmiyor. Kişi başına yine önemli yerlere varabilir” diye konuştu.

“BOŞLUKTAN YARARLANDI, KORUMA MEKANİZMASI YOK”

“Haberlere Bitcoin hep yükseliyor gibi çıkıyor ama insanların bazıları kazanırken bazıları da kaybediyor” diyen Prof. Dr. Apak, “Geleceğini görmüyorum. Sadece alternatif olarak boşluktan yararlanarak çıktı. Bu tabi tahvile, hisse senedine dayanmıyor koruma mekanizmaları da yok. Yani sıcak para, birtakım algoritmalardan değer kazanıp kaybediyor bundan ibaret” ifadelerini kullandı.

“KONTROL ALTINA ALINIRSA GÜVEN SAĞLAYACAKTIR”

Bitcoin’in henüz resmi olarak kabul edilmediğini vurgulayan Prof. Dr. Apak, “Merkez Bankası bilançosunda yer almayan bir şeyde risk vardır. Ama yarın kontrol altına alınırsa güven sağlayacaktır. Tabii onun ne zaman ve nasıl olacağı da belli değil. Türkiye Bitcoin’e ilişkin bir tedbir alacaksa dünyada alınmış olan tedbirlere iyice bir bakılması lazım. Alınacak tedbir varsa alınmalı, tabii bunun vergi boyutu da ortaya çıkacaktır” dedi.

“YATIRIMCILAR DİKKAT ETSİN”

Alıcılara dikkatli olmalarını öneren Prof. Dr. Apak, ” Bitcoin’e milli piyango gibi bakılmasın, çünkü Türkiye bu durumu daha önceden yaşadı sanal değildi belki ama mekanikti, mantık ona benziyor ama sanal olarak yapılıyor bu. Eğer Bitcoin hesapları bankalarda açılırsa yasal olur, onun haricinde değildir. Bu düzenlemenin yapılması gerekiyor. Direkt yatırım yapmaktansa çok yakından takip etmelerini tavsiye ediyorum. Ben yatırımcı olsam mevcut kontrol edilebilir enstrümanlara yatırım yapmayı tercih ederdim” diye konuştu.

Habere Yorum Yapın