Holding cennetinden vergi müjdesi

Hollanda’ya yatırımla ilgili tüm bildikleriniz değişebilir! Dünyaya açılmak isteyen yatırımcılara sunduğu cazip fırsatlarla holding merkezi haline gelen Hollanda’dan bir önemli adım daha… Hollanda hükümetinin 2017 bütçe görüşmeleri sırasında, Maliye Bakanı’nın parlamentoya sunduğu öneri yasalaşırsa bu ülkeye yatırım yapan Türk şirketler için de yeni bir dönem başlayacak. Hollanda üzerinden yurt dışına yatırım yapan Türk şirketlerin vergi yükü sıfırlanacak.

Yasa değişikliği önerisi kabul edilirse uygulamanın 2018’de başlaması bekleniyor. Bu değişikliğin, Türk şirketlere Avrupa pazarına girmek için çok cazip fırsatlar sunan Hollanda’ya yatırımlara hız kazandırabileceği belirtiliyor. KPMG Türkiye’nin Uluslararası Vergilemeden Sorumlu Ortağı Eray Büyüksekban, Hollanda Parlamentosu’na sunulan değişiklik önerisini ve sunacağı imkanları anlattı.

Buna göre, Hollanda’daki sermaye şirketlerinin, Hollanda ile vergi anlaşması bulunan ülkelerdeki mukimlere yapacakları kar payı dağıtımlarında vergi kaldırılıyor. Hollanda’da holding konumunda bulunan kooperatiflerin, yüzde 5’ten fazla ortaklığı bulunan üyelerine yapacakları dağıtımlar ise vergiye tabi hale getiriliyor. Büyüksekban, “Niyet aşamasında olan bu düzenlemenin 2018’den itibaren yasalaşması halinde Hollanda üzerinden yurt dışına yatırım yapan Türk şirketleri ile ilgili önemli değişiklikler söz konusu olacak” dedi, bunları şöyle sıraladı:

  • -Bugüne dek kooperatif olmaksızın doğrudan Hollanda’daki sermaye şirketleri üzerinden yatırım yapan Türk şirketlerinin efektif vergi yükleri yüzde 5 daha azalacak ve böylece Hollanda ile Türkiye arasında kar payı trafiği vergisiz hale gelebilecek.
  • -Hollanda yerel mevzuatında yer alan stopaj oranı ile ilgili ilave bir düzenleme yapılmazsa holding konumundaki kooperatiflerin üyelerine yapacakları kazanç aktarımı Hollanda’da yüzde 15 vergiye tabi olacak.
  • -Kooperatiflerin üyelerine yapacakları kazanç aktarımlarında, Hollanda ile Türkiye arasındaki vergi anlaşmasında yer verilen düşük vergi oranı olan yüzde 5’in uygulanabileceği kanaatindeyiz.
  • -Kooperatif üzerinden yatırım yapan Türk şirketlerinin mevcut yapılandırmalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir.
  • -Sermaye şirketleri ile ilgili gelişmeler müjde niteliğinde ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var. Tüm dünyayı ilgilendiren ve özellikle AB’nin üzerinde ısrarla durduğu BEPS inisiyatifinin bir sonucu olarak 2016 yılında Hollanda mevzuatında bazı belirlemeler yapıldı ve yapılandırmanın tek amacının suni anlamda vergi yükünün azaltılması olarak değerlendirilmemesi için aranacak asgari şartlar konusuna açıklık getirildi. Bu asgari şartlar temel olarak Hollanda’daki kar payları istisnası ile ilgiliydi ancak bu şartların Hollanda şirketlerinin kar payı dağıtımlarının vergiye tabi olmadığı yeni durumda daha da yakından ve ısrarla takip edileceği açıkça görülüyor. Bu nedenle mevcut şirketlerin aranan asgari şartları ne derece yerine getirip getirmediğine dair bir kontrol yerinde olur.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 155 ülkede, 174 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekmünikasyon, kimya gibi pekçok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanısıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 900 çalışanıyla her sektörden 2000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor.

Habere Yorum Yapın