Paypal, geri adım attı

Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan önline ödeme sistemleri  şirketi PayPal,  geri adım attı.  PayPal, BDDK’nın talebini kabul etti ve lisans almak için işlemleri yeniden başlattı. 

Sabah gazetesinde yer alan habere göre şirket,Türkiye’den çekilme gerekçesi olarak BDDK’ya yaptıkları lisans başvurusunun reddedilmesini gösterdi ancak asıl neden başka.

Türkiye’de kişisel bilgiler ve para transferleri ile ilgili yeni kararlar alındı. Bu kararlardan biri de ‘Türkiye vatandaşının bilgilerini saklıyor ve parar işlemleri yapıyorsan bunu Türkiye’deki serverlar üzerinden yapmak zorundasın’ şeklindeydi. Bu sadece Türkiye’de değil tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir şart oldu.

Konu ile ilgili olarak ne PayPal ne de BDDK’nın net bir açıklama yapmaması bilişim sektörü tarafından eleştirilmişti.

PayPal Türkiye’nin yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk serverları üzerinden yapmayı reddetti. BDDK da bunun üzerine Paypal’ın lisans isteğini geri çevirdi.

Haberde BDDK’nın kararlı tutumu sayesinde geri adım atmak zorunda kalan PayPal’ın, yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönünde çalışma yürüttüklerini de açıkladığı belirtildi.

 

Habere Yorum Yapın