Piyasalarda Trump alarmı

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri piyasalar üzerinde etkisini arttırmaya başladı. Clinton’ın e-posta skandalının FBI’ın adımıyla seçime kısa süre kala yeniden yeniden gündeme gelmesiyle piyasalar Trump ihtimalini de fiyatlamaya başladı. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, Trump ihtimainin piyasalara oynaklığı artıracağını, hem Dolar hem TL varlıklarından çıkışlar olabileceğini kaydetti.

ABD’de başlayan 58. başkanlık yarışında sona yaklaştığımız bugünlerde piyasalarda “Demokrat aday Hillary Clinton mı? Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump mı?” soruları önem kazanmaya başladı. Başkanlık yarışında Clinton önde giderken, seçime günler kala, FBI’ın Clinton’a yönelik e-mail soruşturmasını yeniden gündeme alması, Trump’ın seçilme ihtimalini artırdı. Hatırlanacağı üzere önceki yıl Clinton’ın resmi yazışmalar için bakanlığa ait elektronik iletişim sistemi yerine kişisel e-mail adresini kullandığının ortaya çıkması kriz etkisi yaratmıştı. Birkaç gün önce ise Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Clinton’un e-postalarına yönelik yeni bir soruşturma açılacağını açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte başkanlık yarışında açık ara önde olan Clinton’ın son anketlere göre oy oranının gerileyerek farkın yüzde 6’ya indiğini görüyoruz.

Bu siyasi sürece piyasa penceresinden baktığımızda, e-mail skandalı sonrası Trump ihtimalinin artmasıyla piyasalarda tedirgin bir hava oluştuğunu gözlemliyoruz. Trump’ın seçilme ihtimalinin gerçekleşmesi piyasalarda deyim yerindeyse yeri yerinden oynatacak bir gelişme olacağını söylemek yanlış olmaz.

Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder

Bilindiği üzere ABD piyasalarının başkanlıkta görmek istediği isim Clinton olarak öne çıkıyor. Ancak Trump’ın seçilme ihtimalinde hisse senedi ve dolar tarafında satış yönünde pozisyonların ağırlık kazanması kaçınılmaz olabilir. Bu ihtimalde dolarda görülebilecek kaybın yanında başta Meksika Pesosu ve Türk Lirası olmak üzere gelişmekte olan para birimlerinin çoğunda negatif yönde etkilenmesi beklenebilir. Ancak yılı tamamlamaya hazırlandığımız bu süreçte ABD Merkez Bankası (FED)’nın politikalarının dolar kuru fiyatlamalarında öne çıktığını da görebiliriz.

Özellikle seçim anketleri açıklandığında ve bu anketlerde Trump’ın farkı azalttığı günlerde Meksika Pesosu’nda sert fiyat hareketlerine şahit olmuştuk. Irkçı söylemleriyle öne çıkan Trump’ın başkan koltuğuna oturması ile nasıl bir göçmen politikası izleyeceği belirsizlik yaratıyordu. Bu durum da ABD’ye en çok göç veren Meksika’yı yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Anketlerde Trump’ın öne çıktığı haberiyle Meksika Pesosu’nun dolar karşısındaki kaybı yüzde 8 seviyesini aşmıştı. Ancak münazaralarda Clinton’un öne çıkması Meksika Pesosu’na nefes aldırdı ve son üç aylık kayıp yüzde 2 seviyesine kadar geriledi. Sonuç olarak seçim sonuçlarının Trump’ı göstermesi senaryosunda Meksika Pesosu’nda sert değer kayıpları görebiliriz.

TL varlıklarında da durum benzer. İslamofobik söylemleriyle öne çıkan Trump’ın seçilmesiyle birlikte ABD ile politik ilişkilerin sekteye uğrayacağı algısı TL, varlıklarında tedirginliğe neden olabilir. Bu gelişmeyle birlikte TL’de değer kayıpları görebiliriz.

Trump piyaslarda oynaklığı ve altına talebi artırabilir

Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması piyasalarda oynaklığı artıracak bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Trump’ın Fed Başkanı Janet Yellen’ın performansını beğenmediğini ve görev süresi dolduğunda yeniden aday göstermeyeceğini açıklamasının ardından piyasalardaki volatilite artış göstermişti. 2014 Şubat ayında FED başkanlığına gelen Yellen’ın görev süresi 3 Şubat 2018 yılında sonra erecek. Dolayısıyla normalleşme sürecinde olan FED’in politikalarının da başkanla birlikte değişeceği algısı piyasalarda tedirgin bir havanın oluşmasına neden olmuştu. Bu gelişmelerle birlikte Trump’ın seçilme ihtimalinde risk iştahındaki azalmayla birlikte ilk reaksiyon olarak küresel borsa endekslerinde sert satışlar ve güvenli liman talebinde de artış görebiliriz. Başta altın, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Euro gibi varlıklara alım yönünde pozisyonların artış göstermesi beklenebilir.

Habere Yorum Yapın