Albaraka’dan hat sergisi

Katılım bankacılığının Türkiye’deki en köklü şirketi Albaraka, sektördeki başarısını kültür ve sanat alanındaki faaliyetleriyle güçlendiriyor.  Hat Koleksiyonu’nu 30 farklı şehirde sanatseverlerin beğenisine sunacak olan Albaraka, “Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi” kapsamında ilk durağını Ordu olarak belirledi.

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka, kültür ve sanata verdiği desteği, yeni bir projeyle sürdürüyor. Yaklaşık 500 eserden oluşan ve 10 yılı aşkın bir sürelik çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Albaraka Hat Koleksiyonu, Türkiye’nin 30 şehrindeki sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İlk olarak Ordu’da, Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi’nin katılımıyla açılan Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi, 27 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’nin yaklaşık iki yıl içinde, Türkiye’nin 30 şehrinde sanatseverlerle buluşması hedefleniyor. Albaraka’nın 2005 yılından bu yana yoğun uğraşlarla hazırladığı koleksiyonun tüm Türkiye’de yüz binlerce kişiye ulaşacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, “Albaraka Hat Koleksiyonu, 2005 yılından bu yana üç yılda bir düzenlediğimiz Albaraka Uluslararası Hat Yarışması neticesinde ve hal-i hazırda hayatta olan çok değerli hattatlarımızdan edindiğimiz yaklaşık 500 eserden oluşuyor. Hem yüzyıllardır süregelen hat sanatını yaşatmak hem de sanatçılarımızı desteklemek için çıktığımız bu yolda, yepyeni bir sergiyle sanatseverlerle buluşmak bize büyük heyecan veriyor. Ordu’yla başladığımız bu yolculuğumuzun diğer illerimizde de en az buradaki kadar ilgiyle takip edilmesini diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece hat koleksiyonuyla değil; klasik Türk sanatları özelinde de verdikleri desteği sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden Yahşi, Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’yle bu anlamda bir adım daha attıklarını kaydetti ve “Kalemin Bereketi de sadece koleksiyonumuzdaki hat eserlerinden oluşmuyor. Aynı zamanda klasik Türk sanatlarının en eski ve en özel dallarından biri olan tezhip eserleri de sergimizde yer alacak. Türkiye’de 30 yılı geride bırakan bir banka olarak, sorumluluğumuzun sadece sektörümüze yönelik olmadığını biliyoruz. Bu anlamda bugüne kadar kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiklerimizi, gitgide etki alanını genişleten ve içeriği daha da zenginleşen bir faaliyet haline getirmeyi umuyoruz” bilgisini verdi.

“Prestij Kitaplar”da yeni eser Kudüs için olacak

Albaraka kültür sanat projelerinde uzun dönemli çalışmalardan biri de bankanın “Prestij Kitaplar” adı altında yayınladığı eserlerden oluşuyor. Prestij kitaplar konusunda da uzun yıllardır yana çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Yahşi, “Prestij kitaplar adı altında Mimar Sinan, Hicaz Demiryolu, Seyyahların Gözünden İstanbul ve Endülüs eserlerini okuyucularımıza sunduk. Son dönemde ise Kudüs projesi üzerinde çalışıyoruz. İncelikle devam ettiğimiz bu çalışma da yakın zamanda Albaraka yayınlarından kitapseverlerle buluşacak. Amacımız, Albaraka ismini bu alanda da mümkün olduğu kadar iddialı bir marka haline getirebilmek” diye konuştu.

Habere Yorum Yapın