Albaraka’nın yeni genel müdürü Melikşah Utku oldu

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka üst yönetiminde bayrak değişimi yaşandı. Yaklaşık yedi yıldan bu yana genel müdürlük görevini sürdüren Dr. Fahrettin Yahşi, yerini Melikşah Utku’ya devretti. Dr. Fahrettin Yahşi ise, Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürecek.

Türkiye’de 30 yıllık deneyimiyle katılım bankacılığına yön veren Albaraka’da genel müdürlük koltuğu, Melikşah Utku’ya emanet edildi. Yeni dönemde Dr. Fahrettin Yahşi, Albaraka Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürerek, bankamızın gelecek projelerini hayata geçirme sürecinde başarılı işlere imza atmaya devam edecek.

İş dünyasında ve bankacılık sektöründe uzun yıllara dayanan deneyime sahip Melikşah Utku, 1968 yılında Ankara’da doğdu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Utku, 1990-1992 arasında London School of Economics’te ve 1996-1998 yıllarında Marmara Üniversitesi’nde iktisadi kalkınma üzerine yüksek lisans yaptı. 2004 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaya başladı. 2006-2007’de Albaraka Türk’te Baş Ekonomistlik görevini yürüttü. 2007-2009 döneminde Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü’nden sonra, Aralık 2009’da CIO olarak başladığı Genel Müdür Yardımcılığı’nı, Mali İşler, Bütçe ve Finansal Raporlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu CFO olarak sürdüren Utku, aynı dönemde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de sürdürdü.

Mayıs ayından bu yana Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanlığı’nı yürüten Dr. Fahrettin Yahşi, 1965’te Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğdu. 1987’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans, 2014 yılında da Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Bölümü’nde Risk Bazlı Denetim konusunda yaptığı çalışmayla da doktora diploması aldı. 1987’de, Bankalar Yeminli Murakıbı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra, 1996-1998 yılları arasında Ege Bank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1998 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. 2005-2009 arasında Albaraka Türk’te Genel Müdür Başyardımcılığı yaptı. 2009 yılından bugüne başarılı bir genel müdürlük dönemi geçiren Dr. Fahrettin Yahşi, önümüzdeki dönemde üniversite bünyesinde akademik çalışmalarına ağırlık verirken, aynı zamanda Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam edecek.

Habere Yorum Yapın