Albaraka’ya “Leed Gold” sertifikası

Türkiye’de 30 yılı geride bırakan Albaraka, Genel Müdürlük binasıyla Türkiye’nin LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanan ilk banka genel müdürlük binası oldu.

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka, sürdürülebilir uygulamalarla faaliyetlerine değer katmaya ve ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifika sistemi LEED kapsamında, Genel Müdürlük binasıyla LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanan Albaraka, bu belgeye sahip olan Türkiye’deki ilk banka oldu.

Albaraka Genel Müdürlük binası böylece, enerji ve su verimliliğinden, yerli gıda ürünlerinin teminine kadar pek çok alanda yeşil bina konseptine uygunluğunu kanıtladı. Çevre dostu ve sürdürülebilir faaliyetleri sonucunda geçtiğimiz yıl Green Business Certification Institute’e (GBCI) başvuran Albaraka, ayrıca iç mekan hava kalitesi, aydınlatma kalitesi, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi, malzeme kaliteleri ve özellikleri, kırtasiye ve temizlik malzemelerinin sağlığa zararsız olması ve geri dönüşüme uygun olması gibi kriterlerde de tam not aldı.

“Değerlerimizi sürdürülebilir stratejilerle geliştiriyoruz”

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, sürdürülebilirlikle ilgili titiz çalışmalarının uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmesinin önemine değinerek, “Ümraniye’deki genel müdürlük binamız, enerji ve su tasarrufunun yanı sıra çalışanlarımızın daha rahat ortamlarda vakit geçirebilmesi için iç hava kalitesi gibi çok sayıda kriterde elde ettiğimiz başarılar sonucu LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı. Kurulduğumuz günden bugüne kadar değerlerimizi sürdürülebilir stratejilerle geliştirmeyi ve bankacılık faaliyetlerimizde her zaman değerlerimize sahip çıkmayı amaçladık. Her anlamda değerlerimize sahip çıkmak adına yaptığımız bu çalışmaların takdir görmesinden mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

LEED Sertifika Sistemi nedir?

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil bina sertifikası olarak dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olarak kabul ediliyor. Green Business Certification Instute (GBCI) tarafından verilen LEED sertifikası, yeni inşa edilen binalara ve mevcut binalara verilebiliyor. LEED kapsamında belirlenen Yeşil Bina Konsepti, binaları tasarım, inşaat ve bina işletme konularında pek çok alanda değerlendiriyor. Bu kriterler arasında: Sürdürülebilir Arazi (SS), Su Verimliliği (WE), Enerji ve Atmosfer (EA), Malzeme ve Kaynaklar (MR) ile İç Mekan Kalitesi (IEQ), Inovasyon (ID), Yerel Öncelik (RP) yer alıyor.

Habere Yorum Yapın