“Bank Asya’nın yüzde 24’ü satılacak”

Yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Bank Asya 14 Temmuz’da düzenlenecek ihale ile satılacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bank Asya’nın tüm şirket yönetimini temsil eden yüzde 24’lük hissesinin satılacağını belirterek, “Diğer yüzde 56’nın oy hakkı yok, yüzde 24’ü yarıdan fazla yetki anlamına geliyor, şirketi yönetebiliyor. Yüzde 24’ü alan şirketi yönetme imkanına kavuşacak” dedi. Reform ve yatırımların koordinasyonu, izlenmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi SPK, BDDK, TMSF’den sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, şu mesajları verdi:

PARALEL YAPIYI DESTEKLEYEN PERSONEL TASFİYE EDİLECEK 

“Paralel Yapıya doğrudan veya dolaylı şekilde finansman sağlayan firmalar hakkında da çalışmalar devam ediyor. Burada iki hedef var. Biri destek veren personelin tasfiye edilmesi, ikincisi de parasal kaynakların kesilmesi. Dile getirilen rakamlar varsayım. Rakam çok yüksek… Geçmişte kullanılmış bir yöntemle insanlar üzerinden, para nakli gerçekleştirmiş.”

BANK ASYA’NIN SATIŞI GERÇEKLEŞECEK

Bank Asya’nın satışı gerçekleştirilecek. Yüzde 24’ü satılacak. Bu oran tüm şirket yönetimini temsil ediyor. Bank Asya ile ilgili öyle özel bir durum var. Bu yüzde 24 neye göre seçildi? Yüzde 24 hisse sahipleri onay verenler. Mekanizma öyle işliyor. Diğer yüzde 56’nın oy hakkı yok, dolayısıyla yüzde 24’ü yarıdan fazla yetki anlamına geliyor, şirketi yönetebiliyor. Böylelikle yüzde 24 alındığı zaman, alan kişi bütün şirketi yönetme imkanına kavuşacak. HERŞEY HUKUKA UYGUN: Bank Asya’ya el konulması sürecinde yapılanların hepsinin yasal dayanağı var. Bunun dışında bir adım atılması söz konusu değil.

YENİ ASIR

 

Habere Yorum Yapın