KT Portföy, 200 milyon TL fon büyüklüğü hedefliyor

Kuveyt Türk, faiz finans ilkeleriyle hizmet verecek olan portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü kurdu. KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, İslami Finans piyasasında büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu belirterek, “Türk sermaye piyasasına yeni ürünler, yerli ve yabancı yeni yatırımcılar kazandıracağız” dedi. Özkan, düzenlenen basın toplantısıyla Kuveyt Türk’ün faizsiz finans ilkeleriyle hizmet verecek olan portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü kurduğunu duyurdu. KT Portföy aracılığıyla amaçlarının Türk sermaye piyasalarına yeni yatırımcılar kazandırmak olduğunu aktaran Özkan, ayrıca yeni yatırım ürünlerini hayata geçirmeyi hedefl ediklerini söyledi. Özkan, yurt içinde faizsiz kazanç anlayışına uygun ürün ve hizmetleri bulamayan potansiyel yatırımcıların yanı sıra Körfez Bölgesi ve Avrupa’dan da yatırımcıları Türk sermaye piyasalarına çekmek istediklerini belirterek, “2016 yılının ocak ayında beş adet fon kuracağız” diye konuştu. Faizsiz finans ilkelerine uyarak da tatminkar bir getiri sağlamanın mümkün olduğunu vurgulayan Özkan, birinci yıl sonuna kadar fon büyüklüğü itibarıyla 200 milyon lirayı geçmeyi temenni ettiklerini dile getirdi. Özkan, Türk sermaye piyasalarının ürün çeşitliliğine ve işlem derinliğine katkı sağlamayı hedefl ediklerine işaret ederek, şunları söyledi: “Bu bir anlamda, işlerini ve yatırımlarını hisse senedi veya kira sertifikaları (sukuk) ihraç ederek ya da benzeri faizsiz finans ilkelerine uygun araçlarla sermaye piyasalarından finanse eden şirketler için ilave kaynak anlamına gelir..”

Katılım ve serbest temalı şemsiye fonlar 

Özkan, biri “katılım” diğeri “serbest” olmak üzere iki şemsiye fon kurulduğunu, bunların altında 5 adet yatırım fonu kuruluşu için SPK’ya başvurduklarını belirterek, “Çok yakında müşterilerimiz ‘Katılım Şemsiye’ altında kuracağımız fonlara TEFAS sayesinde tüm bankaların internet şubelerinden erişebilecek. “Serbest Şemsiye” altında kuracağımız fonları ise Kuveyt Türk’ten satın alabilecek” diye konuştu.

Özkan, KT Portföy’ün, katılım finans ilkeleriyle kurulan bireysel emeklilik fonlarının yönetimine de talip olduğuna dikkati çekerek, bu alanda Ocak 2016’dan itibaren Katılım Emeklilik’in bir fonunun KT Portföy tarafından yönetileceğini bildirdi.

KT Portföy, 5 adet ÖST sukuku çıkaracak

Kuveyt Türk’ün Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak, Kuveyt Türk’ün faizsiz finans ilkeleriyle çalışacak KT Portföy ile sermaye piyasalarında aktif rol alacak ilk katılım bankası olduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki sene KT Portföy’ün 5 adet ÖST üzerine sukuk çıkartacaklarını ifade eden Albayrak, şunları kaydetti: “KT Portföy’ün kurulması, Kuveyt Türk’ün Türkiye’de sukuk alanındaki etkinliğini artırmasının ardından, varlık yönetiminde son iki yılda uygulamaya koyduğumuz genel stratejinin önemli bir parçasıydı. Bireysel emeklilik sistemi için Katılım Emeklilik ve Hayat AŞ’de yaptığımız iş birliğinin ardından katılım bankacılığında ilk Özel Bankacılık Müdürlüğü’nü kurduk ve şimdi de KT Portföy ile varlık yönetimi stratejisindeki büyük resmi tamamlamış olduk. KT Portföy’ün faizsiz finans esasları doğrultusunda Türk sermaye piyasalarının gelişimine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Habere Yorum Yapın