Türkiye Finans’ta sıkı pazarlık

Türkiye Finans’ta Boydak Ailesi üyelerinin kontrol ettiği yüzde 20’ye yakın hissenin, bankanın yüzde 67 hissesini kontrol eden Suudi The National Commercial Bank’a (NCB) satış görüşmeleri devam ediyor. Bu süreç, Boydak Holding’in TMSF bünyesine alınmasından sonra bir süreliğine kesintiye uğradı.

Ekonomist Dergisi’nde yayınlanan habere göre Edinilen bilgiye göre, bankadaki hisselerin Suudi ortağa satışı için yeniden görüşme masasına oturuldu. Bankanın eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Boydak, aile adına aldığı yetkiyle Suudi ortaklarla satış görüşmelerini yürütüyor. Mustafa Boydak, pazarlıkların yürütüldüğünü doğruluyor ancak daha fazla ayrıntı vermemeyi tercih ediyor.

Görüşmelerin şimdilik daha çok teknik konularda yoğunlaştığı bilgisine ulaştık. Görüşme sürecinin olumlu seyrettiği ve teknik konuların kısa sürede aşılacağı tahmin ediliyor. Edindiğimiz bilgiye göre taraflar hisse satışı görüşmelerini yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyor.

Bankada yüzde 10,57 hisseyi kontrol eden Yıldız Holding’in Gözde Girişim şirketinin de hisse satışına sıcak olduğu biliniyordu. Nitekim Yıldız Holding’in icra kurulu başkanı Murat Ülker, İtalya’da Ekonomist dergisine yaptığı açıklamada, “Bizim de hisselerimizi satma kararımız var” dedi.

Hissedarlar arasında hisse satış süreci devam ederken, bankanın üst yönetimine yeni atamalar yapıldı. Hafta içinde yapılan açıklamaya göre dört yeni genel müdür yardımcısı görevine başladı. Bunlar da Mete Kanat, Özer Baran, Züleyha Büyükyıldırım ve Ahmet Mert…

Ekonomist Dergisi

Habere Yorum Yapın