Sabahattin Zaim Üniversitesi’nden bir ilk

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) bünyesinde Türkiye’nin ilk Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı.

İslami Finans alanında uluslararası çalışmalar yapmayı hedefleyen, katılım bankacılığı alanında çeşitli projeler yürütecek olan Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yapımını ise Kuveyt Türk ve Albaraka Türk Katılım Bankaları üstlendi. Merkezin İslam ekonomisi ve finansı alanındaki önemine değinen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren, şu açıklamalarda bulundu: “Bugün burada açılışını yaptığımız bu merkez Türkiye’de ve bölgede tek olma özelliğini taşıyan, özellikle İslam ekonomisi ve finansı alanında faaliyet gösterecek bir merkez. Merkezimizin bir diğer önemli özelliği de ilk defa İslam iktisadı, İslam Finansı gibi farklı disiplinlerden araştırmacıların da katılacağı bir merkez olması. Yani sadece iktisat, hukuk ve İslami ilimler disiplinlerinden değil mühendislik, psikoloji, sosyoloji gibi farklı disiplinlerden araştırmacıların da katılacağı bir ortam oluşturması en önemli özelliği. Dolayısıyla İslam iktisadı ve finansının mevcut sistem içerisinde en iyi şekilde entegrasyonunu sağlamaya yönelik bir merkez. Bir diğer önemli özelliği ise uluslararası niteliğinin olması. Yani bu merkez hem tarihi hinterlandında hem de bütün dünyada İslam iktisadı ve finansı alanında önemli bir çekim merkezi olmaya adaydır. İnşallah teorisyenlerin ve pratikte uygulayıcıların bir araya geleceği adeta tekno-ekonomi kent niteliği taşıyacak bir merkez olacak.”

TÜRKÇE VE ARAPÇA MASTER VE DOKTORA PROGRAMI

Merkezi, Kuveyt Türk ve Albaraka Türk’ün desteğiyle inşa ettiklerini söyleyen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Tamamen İslam ekonomisi ve finansına hasredilmiş, bölgede ilk olma özelliğini taşıyan bir araştırma merkezi. Burada İslam ekonomisi ve finansıyla ilgili çok önemli araştırmalar yapılacak” dedi. Dünyanın önemli üniversitelerinden çok önemli araştırmacılar ve lisansüstü öğrencilerin araştırmalar yapacaklarını ve bölgenin İslami finans merkezinin artık İstanbul olacağını belirten Prof. Dr. Bulut, şöyle devam etti: “Bundan sonra ülkemize İslam ülkelerinden daha çok sermaye, bu konuyla ilgili daha çok yetişmiş insan gelecek, araştırmalara katılacak ve ülkemiz artık İslami finansta dünyada İslam ülkeleri içinde şu anda 8. sıradayken, yakın gelecekte daha yukarılara çıkacak. Şu anda burada lisans programımızı da açtık. Lisansüstü İngilizce programımızı yakın zamanda açıyoruz. Türkçe ve Arapça olmak üzere master ve doktora programlarımız var. 500’e yakın lisansüstü öğrencimiz bu konuyla ilgili eğitim görüyor. Şu anda yürüttüğümüz Osmanlı finans sistemi, para vakıflarıyla ilgili yürüttüğümüz projemiz var. Osmanlı finans sistemi bizim medeniyetimizin finansla ilgili birikimini ortaya çıkaracağımız ilk projemiz bu olacak. Dahası; sektörle ve reel sektörle katılım bankalarını bir araya getirme, yeni enstrümanlar gerçekleştirme gibi çalışmalarımız olacak.”

AMACIMIZ, TÜRKİYE’Yİ ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ YAPMAK

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz de , “Ülkemizde ilk olan bu merkez Türkiye’ye hayırlı olsun. Amacımız Türkiye’yi, özellikle İstanbul’u dünyanın uluslararası finans merkezi yapmak. İstanbul’u finans merkezi yapma projesinin bünyesinde faizsiz finans ve İslami finans konusu da var. Faizsiz finansı geliştirebilmek, Türkiye’de kalıcı kılabilmek için de akademik desteğin olması lazım, akademik desteği de bu araştırma merkezimiz verecek. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyoruz inşallah diğer üniversitelerimizle birlikte de devamı gelecektir diye ümit ediyoruz” dedi.

DHA

Habere Yorum Yapın