Dini kurallara uygun 6 yeni faizsiz fon!

Katılım Emeklilik, İslami hassasiyetleri ön planda tutan vatandaşa dini kurallara uygun 6 yeni faizsiz fon imkanı birden sunuyor.

Geçtiğimiz ay Albaraka ve Kuveyt Türk’ün güçlerini birleştirip sigorta ve emeklilik sektöründe bir ilke imza atarak ortaklaşa kurduğu bireysel emeklilik ve hayat sigorta şirketi Katılım Emeklilik sektöre yeni bir soluk getiriyor.

Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası lisansını aynı anda alan tek sigorta şirketi ünvanına sahip olmasının yanı sıra en hızlı kurulan sigorta şirketi olma özelliğini de taşıyan Katılım Emeklilik, 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşmayı ve emeklilik alanın da ilk 10 şirket içinde yer almayı planlıyor.

Türkiye’de 500 farklı noktada hizmete başlayan ve dinen alım satımına izin verilmiş, faizsiz olduğu konusunda görüş alınmış enstrümanlara yatırım yapan kurum müşterilerine de 6 yeni faizsiz fon imkanı sunuyor.

Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Ayhan Sincek, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün çiçeği burnunda şirketi Katılım Emeklilik’le ilgili tüm merak edilenleri haber7 okuyucuları için cevapladı…

DEVLET KATKISI BİZİ TEŞVİK ETTİ

Böyle bir birleşmeye neden ihtiyaç duyuldu? Ve neden bu zamana kadar beklenildi?

Aslında ilk adımlar dört yıl önce atıldı. Kuruluş fikri, mevcut şirketlerin büyüme stratejileri olarak konvansiyonel bankaları penetre etmesi, katılım bankalarının bu işe 2010’lara kadar hiç girmemesi ve konvansiyonel şirketlerin üç ayrı katılım bankasıyla ilk işbirliklerini yapmasıyla ortaya çıktı. BES’te devlet katkısıyla birlikte ve son yıllardaki mevzuatla faizsiz fonlara getirilen açılımlar bu adımın atılmasında etkili oldu.

Belirli bir bilgi birikimine sahip olmak, mevzuattaki değişimler ve enstrüman çeşitliliği 2013 yılında Katılım Emeklilik’in doğmasını sağladı. Konvansiyonel bireysel emeklilik şirketleriyle yapılan işbirlikleri sonucu ortaya çıkan yapılar, hazırladıkları bir fonla hizmet vermeye çalıştılar. Bu, önemli katkıları olmakla birlikte pazara yeterli cevabı veremeyen bir geçiş süreci oldu. Sonra BES’te devlet katkısı başladı. Sektöre dinamizm getiren bu adım biri konvansiyonel yatırım araçlarının olduğu, diğeri ise sadece faizsiz enstrümanların olduğu iki Devlet Katkısı Katılım Fonu kurulmasıyla tamamlandı. Katılım Emeklilik, bu sürecin sonunda doğdu. Katılım Emeklilik, faizsiz emeklilik ve hayat sigortası alanında müşterilerinin hassasiyetlerini önemseyerek sektöre, müşterilerine ve sermayedarlarına değer katmayı hedefliyor.

6 YENİ FAİZSİZ FON!

– Kurulan ortak çatı altında ne gibi hizmetler sunulacak?

Ürünlerimiz BES, Kredi Hayat Sigortaları ve Ferdi Kaza Sigortaları olmak üzere üçe ayrılıyor. BES olarak “Ferdi Bireysel Emeklilik Planları”mız ve “Grup Bireysel Emeklilik Planları”mız; Hayat Sigortası olarak “Kredi Hayat Sigortası” (Azalan Teminatlı) ve Ferdi Kaza Sigortası olarak da “Yıllık Yenilemeli Ferdi Kaza Sigortası” ürünümüz bulunuyor.

Faizsiz yatırım enstrümanlarını kullanan Katılım Emeklilik, katılımcılarının uzun vadede istikrarlı ve tatminkâr bir reel getiri sağlaması için çalışıyor.

Piyasalardaki gelişmeleri takip ederek katılım prensiplerine uygun her türlü imkânı değerlendiren Katılım Emeklilik, 6 yeni faizsiz fonla müşterilerine hizmet sunmaya başladı.

Alternatif Katkı Fonu
Alternatif Standart Fonu
Alternatif Esnek Fonu
Grup Alternatif Esnek Fonu
Alternatif Altın Fonu
Büyüme Amaçlı Alternatif Hisse Senedi Fonu

DİNEN UYGUN ARAÇLARA YATIRIM YAPILIYOR

– Emeklilik ve sigorta hizmetlerinde sistem nasıl işleyecek?

Bireysel Emeklilik Sistemi, aktif çalışma yaşamı boyunca yapılacak düzenli tasarrufların uzun dönemli yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde bireylerin finansal açıdan daha rahat etmesi için güvenli bir şekilde tasarruf yapılmasını, bu tasarrufların ayrıca yatırıma çevrilmesini sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Yatırımlar ile  elde edilen birikim emeklilikte ister toplu para ister emeklilik maaşı olarak alınabiliyor. Katılım Emeklilik faizsiz bireysel emeklilik prensiplerine uygun olarak hizmet veriyor.

Faizsiz (katılım esaslı) bireysel emeklilik sisteminin temelinde katılım hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektör sukuklarına (kira sertifikalarına) dayalı emeklilik yatırım fonlarının emeklilik şirketi tarafından vekalet ilişkisiyle yönetilmesi ve oluşan karın katılımcılara dağıtılması düşüncesi var. Bunların dışında sarf akdi kurallarına uygun olarak faiz içermeyen döviz, altın ve gümüş işlemleri ile gayrimenkule ve emtiaya yatırım yapılması da mümkün.

Faizsiz bireysel emeklilikte danışma kurulu onayından geçmiş, dinen alım satımına izin verilmiş, faizsiz ve katılım bankacılığı ilkelerine uygun olduğu konusunda görüş alınmış enstrümanlara yatırım yapılıyor.

Katılım Emeklilik, Kredi Hayat Sigortası ile Al Baraka ve Kuveyt Türk bankalarından kullanılan finansman için ecelen vefat riskine karşı var olan borcu kapatarak kanuni varisleri güvence altına alıyor. Kredi Hayat Sigortası ile müşteriler ailelerini finansal güvence altına alıyor.

500 NOKTADA HİZMET VERİLİYOR

– Katılım Emeklilik toplam kaç noktada hizmet verilecek?

Tüm Türkiye’de Al Baraka Türk ve Kuveyt Türk’ün 500’e yakın şube ağında hizmet veriyoruz. Öncelikle sadece Al Baraka Türk veya Kuveyt Türk’te hesabı olan kişilere hizmet vereceğiz. 2015 yılında da acentelerimizi kurarak katılım esaslı bu hizmet alternatifini kurucu ortak bankalarımız şubeleri dışında da sunmayı hedefliyoruz.

400 MİLYAR LİRALIK PASTA

– Sektörün  büyüklüğü nedir?

Katılım bankacılığının payının en az yüzde 15 olması gerekiyor. Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün büyüklüğünün ise 400-410 milyar lirayı bulması bekleniyor. Bu da 60-65 milyar liralık bir fon anlamına geliyor. Türkiye’de bireysel emeklilik ve hayat sigortası hizmeti almak isteyen ve faiz hassasiyeti olan geniş bir kesim var.

1 YILDA 100 BİN KİŞİYE ULAŞACAĞIZ

– Siz bu pastanın kaçta kaçına talipsiniz? Ve ilk 1 yıllık hedefiniz ne?

İlk etapta hedefimiz iki ortağımızın mevcut müşterileri olacak. Bu hedef kitleye Katılım Emeklilik’i ve ürünlerimizi çok güçlü bir biçimde anlatacağız. Önceliğimiz bireysel müşteriler olacak ve bir yıl içinde 80 ila 100 bin katılımcıya ulaşıp fon büyüklüğümüzü de yaklaşık 150 – 200 milyon TL civarına ulaştıracağız.

Bu hedeflerimize rahatlıkla ulaşacağız zira bizim en büyük avantajımız; bugüne kadar inançlarından dolayı sigorta sektöründen uzak durmuş ve bu alanda da İslami finans prensiplerine uygun hareket edildiğini, icazet alındığını gördüklerinde harekete geçecek insanlar var. Bu insanlar, yatırımını huzur içinde yapmak ve ailesinin geleceğine yönelik her türlü riski bertaraf ederek huzurlu olmak istiyor. Bu durumu göz önüne aldığımızda hedeflerimizin agresif kabul edilmemesi gerekiyor. Üstelik yüzde 25 devlet katkısı, kısa adı İGES olan işveren ve çalışan katkılı emeklilik sigortasında ve GBBES dediğimiz gruba bağlı emeklilik sigortalarında işverene sağlanan yüzde 15 gelirler vergisi muafiyeti gibi kalemler eklendiğinde sistem genel büyük bir çekim oluşturuyor.

İLK 10’DA YER ALACAĞIZ

– Sektörün geleceği öngörüldüğünde ve diğer sistemlerle de karşılaştırıldığında hangi noktalara geleceğinizi düşünüyorsunuz?

5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşacak ve sektörde ilk 10’da yerimizi alacağız.

– Müşteri profiliniz yoğun olduğu bölgeler nereler?

Kuveyt Türk ve Albaraka Türk’ün bulunduğu 500 noktada müşterilerimiz var. Bunun dışında özellikle Anadolu’da ve tüm Türkiye’de hiç sigorta ile tanışmamış profile hitap edecek, insanlarımızın tasarrufu ile Türkiye ekonomisine katkı sunacağız.

YÜZDE 20’LİK BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ

– Sizinle aynı hizmeti veren kurumların portföyünden çıkıp size gelenler oluyor mu?

Sektör, 2014 yılında yüzde 20’lik bir büyüme öngörüyor. Bu büyümede yerliler gibi, yabancı sermayenin de etkisinin olacağını, mevcut sigortalılar gibi, sigorta ile ilk kez tanışan yeni katılımcılarımızın da olacağını öngörüyoruz.

UFUKTA YENİ İŞBİRLİKLERİ GÖZÜKÜYOR

– İki kurum gelecekte farklı konularda da bir birliktelik yapmayı düşünüyor mu?

İlk etapta kendi bankalarımızdaki penetrasyonu sağladıktan sonra ikinci aşamada alternatif diğer banka kanallarıyla görüşeceğiz. İlerleyen dönemde, muhtemelen ikinci yılımızda acente ağı, broker ağı üzerinde çalışacağız. Alternatif dağıtım kanallarını etkili bir şekilde kullanacağız. Bunun için çok etkin bir şekilde internet şubemizi oluşturduk. Müşterilerimiz internet şubesinden hem hayat hem de BES ürünlerini anlık izleyebiliyor. BES tarafından fon değişikliği gibi, katkı payı değişikliği gibi işlemleri otomatik olarak yapabiliyor.Bunun dışında iki kurumun gelecekte yapacağı işbirliklerini zaman gösterecek.

Habere Yorum Yapın