Vakıf Emeklilik’ten faizsiz fon imkanı

Son yıllarda faizsiz fonların ekonomi içindeki payı giderek büyüyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı:”Vakıf Emeklilik’in halihazırda faize duyarlı kesime konumlandırılmış dört temel fon türü var” dedi.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılım için faize duyarlı kesime konumlandırılmış dört temel fon türleri olduğunu belirtti. Vakıf Emeklilik’ten yapılan açıklamada, BES’e büyük bir ivme kazandırması beklenen otomatik katılım uygulamasının 1 Ocak 2017’de yürürlüğe gireceği hatırlatılarak, sisteme 45 yaş altı 13 milyon çalışanın dahil olmasının beklendiği ifade edildi.

Özgür Obalı, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Vakıf Emeklilik olarak sektörde ilk faizsiz fonları kurarak faize duyarlı katılımcıların sisteme girmesine öncülük ettiklerini dile getirdi.

Mevcut sistemde faiz hassasiyeti olan vatandaşlar için kurgulanmış bir yapı olduğunu belirten Obalı, “Fonların yatırım amacı, tasarruflarını faizsiz finansal enstrümanlarda değerlendirmek isteyen katılımcılar için sürdürülebilir getiri elde etmektir. Bu fonlar ağırlıklı olarak kira sertifikalarına, katılım bankalarındaki katılım hesaplarına, faizsiz enstrüman olarak tasarlanmış ve katılım endeksi dediğimiz İslami prensiplere uygun olarak faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine ve kıymetli madenlere yatırım yaparak değerleniyor” dedi.

Vakıf Emeklilik’in halihazırda faize duyarlı kesime konumlandırılmış dört temel fon türü ile birlikte altı fonu daha olduğunu anlatan Obalı, şunları kaydetti:

“Tüm personelimizin hem faizsiz hem de faizli fonlar konusunda ciddi bir bilgisi var. Bu konuda eğitimlerle lisanslama süreci var. Satışı yapabilmeleri için emeklilik mevzuatında bir sertifikasyon söz konusu. Düzenlenen sınavda başarılı olarak sertifika alan kişilere finansal yatırım danışmanı diyoruz. Müşterilerimiz bu kişiler ile iletişim kurduklarında hem faizsiz hem faizli fonlarımız ve ürünlerimiz ile ilgili çok net bilgi sahibi olabilirler.”

Habere Yorum Yapın