Faizsiz sigortacılık fon hacmi 2.6 milyar lira oldu

6 milyon 300 bin katılımcıya ulaşan BES’te fon büyüklüğünün devlet katkısıyla birlikte 53 milyar lirayı aştığını dile getiren Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılımcı sayısı 525 bin olan faizsiz emeklilik fonlarının sektördeki payı ise %5’e yükselirken, fon büyüklüğü de 2.6 milyar lira oldu” dedi.

Katılım Emeklilik’in Genel Müdürü Ayhan Sincek, sektörün ve faizsiz fonların geldiği noktayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ayhan Sincek; “BES ile ilgili yılın başından itibaren yapılan düzenleme ile katılımcıların sisteme ilgisinin daha da artırdığını söyleyebiliriz. Altı ayda yaklaşık 400 bin yeni katılımcıyı bünyesine katan BES, 6 milyon 300 bine katılımcıya ulaştı. Etkili bir tasarrufun yanı sıra başarılı bir yatırım imkanı da sağlayan bireysel emeklilik fonlarının büyüklüğü 53 milyar liraya ulaştı.” Ayhan, “Sistemde faizsiz emeklilik fonlarını tercih eden katılımcı sayısı 525 bin, faizsiz fonların büyüklüğü 2.6 milyar lira oldu. Faizsiz fonların kısa sürede %5 büyüklüğe ulaşması önemli bir başarı, faizsiz emeklilik fonlarının geçtiğimiz yıl sektör ortalamasının üzerinde bir getiri performansı sergilemesinin de bu başarıda katkısı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin demografik yapısı, finans sektörünün gücü ve güvenilir yapısı göz önüne alındığında bu alanda yüksek bir potansiyele sahibiz. Faizsiz bireysel emeklilik segmentinde de önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme görmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

‘FAİZSİZ BİREYSEL EMEKLİLİK ŞEFFAF BİR SİSTEM’
Faizsiz bireysel emeklilik sistemiyle ilgili bilgi veren Ayhan Sincek; “Faizsiz bireysel emeklilik sistemi, tamamen katılım prensipleri doğrultusunda kurulan, işletilen fonlar aracılığı ile güçlü bir tasarruf ve yatırım alternatifi sunuyor. Biz, Katılım Emeklilik olarak, icazet alarak sektöre sunduğumuz 7 fonda da yatırımımızı piyasada mevcut bütün alternatif enstrümanları kullanarak harmanladık. Burada altın fonumuz, kamu ve özel kira sertifikaları fonumuz, katılım endeksi dahilinde hisse senedi fonumuz ve dövize endeksli sukuk yatırımlarımız bulunuyor. Katılım esasıyla işleyen faizsiz emekliliğin en önemli özelliği şeffaflık ve biz de her ürünümüzle, her fonumuzla ilgili müşterimizi sürekli bilgilendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Habere Yorum Yapın