S&P: Türkiye konut ve kaza sigorta sektörlerindeki riskler ılımlı

S&P, “Türkiye’deki kaza ve konut sigorta endüstrisi ve sektörle ilişkili ülke riski için değerlendirmemiz ılımlı seviyede” açıklaması yaptı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin konut ve kaza sigortacılığı sektörünün ılımlı risk seviyesinde olduğunu açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki kaza ve konut sigorta endüstrisi ve sektörle ilişkili ülke riski için değerlendirmemiz ılımlı seviyede. Değerlendirmemiz ülkenin görece ılımlı seviyedeki gelirine,oynak ekonomisine ve yaklaşık yüzde 10 seviyesinde olanişsizlik seviyesine dayanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

S&P açıklamasında Türkiye’de geçen yılın sonu itibariyle sektörde reel prim büyümesinin yüzde 10 seviyesinde olduğu belirtilerek, 2016 yılında ise yüzde 3 oranında bir büyüme beklendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Tükiye’de hayat sigortası dışındaki sigorta sektöründe 2015’in son 9 ayında prim seviyelerinde nominal yüzde 15 oranında “etkileyici bir büyüme” görüldüğü ifade edildi.

S&P açıklamasında, “Buna rağmen, yüksek enflasyon nedeniyle reel büyüme (hayat sigortası hariç sigortacılık sektöründe) yüzde 7,5 oranında gerçekleşebildi. Yüksek prim seviyelerine ve yüksek yatırım getirilerine rağmen, sektör 110 milyon Türk lirası zarar etti” ifadelere yer verildi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Habere Yorum Yapın