Tekafül sektörünün gözü 13 milyonda

Dünyada hızla büyüyen, Türkiye’de ise yeni yeni gelişmeye başlayan faizsiz sigortacılık, İstanbul’da düzenlenen bir konferansta masaya yatırıldı. Uluslararası piyasalarda tekafül olarak adlandırılan faizsiz sigortacılık için yasal düzenleme yapılması istendi.

‘İstikrarlı ve Kapsayıcı Bir Finansal Sistem İçin Tekafül Sektörünün Önemi’ konulu konferansta konuşan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, bireysel emeklilik sisteminin yasalaştığı zaman sisteme katılanların sayısının 13 milyonu geçmesini düşündüklerini söyledi.

Dünya Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve İslami Finansal Hizmetler Kurulunun iş birliğinde, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve Katılım Sigortacılığı Derneği’nin sponsorluğunda “İstikrarlı ve Kapsayıcı Bir Finansal Sistem İçin Tekafül Sektörünün Önemi” isimli konferans uluslararası alandan yetkililerin katılımıyla İstanbul’da başladı. Konferansta Türk sigortacılığı hakkında bilgi veren TSB başkanı Ramazan Ülger, çalışan herkesin zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine katılması planı olduğunu ve sistemin yasalaştığı zaman katılımcı sayısının 13 milyonu geçmesini beklediklerini belirterek, “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 2003 yılında faaliyete geçti. Bugün itibariyle bireysel emeklilik sözleşmesi olan kişi sayısı 6 milyon 200 bin sayısına ulaştı. Çalışan herkesin zorunlu olarak BES’e katılması planı var ki bu yasalaştığı zaman bu sayının 13 milyonu geçmesi düşünülüyor. BES’in Nisan 2016 itibariyle 53 milyar lira toplam fon tutarı var. Bunun yaklaşık 6 milyar lirasını devlet desteğiyle bireysel emeklilik sözleşmesi yapan herkes devlet katkısından yararlanıyor” dedi.

Türkiye sigorta pazarında İslami sigortacılığın çok gelişmiş olmadığına değinen Ülger, “Yeni başlamış bir branş. Bize göre de çok güçlü bir potansiyeli var. Bu toplantılar bize yol gösterici toplantılar ve bizim sistemimizde bunu güçlendirebileceğimiz alt yapılarını kurabileceğimiz toplantılar” şeklinde konuştu.


“SİGORTA SEKTÖRÜNÜN VERDİĞİ TEMİNATLARIN TOPLAM TUTARI 77 TRİLYON LİRA”

Türk sigorta pazarının yüzde 72’sini uluslararası şirketlerin oluşturduğuna dikkat çeken Ülger, “Uzun yıllardır bütün dünyada gelişmiş olan veya dünyada yaygın olan şirketler Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Sigorta sektörünün finansal siteme katkısı özellikle çok önemli. Bugün itibariyle sigorta sektörünün verdiği teminatların toplam tutarı 77 trilyon lira bu Gayrisafi Yurt İçi Hasılamızın 44 katı oranında” ifadelerini kullandı.

Habere Yorum Yapın