3,2 milyar liralık kaçakçılık önlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yasa dışı ticaretle mücadele konusunda taviz göstermeyeceklerini belirterek, “Geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılık önlendi. Bu yılki rakamlarla birlikte bu miktar 3,2 milyar liraya ulaştı. İllegal ticaretin önlenmesi konusundaki kararlı mücadelemize durmadan, yılmadan devam edeceğiz.” dedi.

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi verdi. Geçen sene gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılığın önlendiğine dikkati çeken Tüfenkci, “Bunların 825 milyon lirası akaryakıt, 585 milyon lirası makine ve yedek parça, 255 milyon lirası elektronik, 206 milyon lirasıuyuşturucu, 160 milyon lirası tekstil, 102 milyon lirası da tütün ve alkol kaçakçılığına ilişkin yakalamalar. Gümrük muhafaza memurlarımızın özverili ve dikkatli çalışmaları geçen sene toplam 2,6 milyar liralık kaçağa geçit vermedi, vermeyecek.” diye konuştu.

Yurda kaçak girişlerin önlenmesi noktasında gümrük çalışanlarının gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Tüfenkci, “Bu yıl geçen hafta itibarıyla 145 milyon liralık akaryakıt, 151 milyon değerinde gıda, 43 milyon liralık uyuşturucu, 42 milyon lira değerinde 328 araç ile 16 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığı önlenmiştir. Diğer yakalamalarla birlikte bu yıl 550 milyon liralık kaçakçılık engellendi. Böylece, geçen yıl dahil gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda bugüne kadar 3 milyar 238 milyon liralık kaçakçılık önlenmiş oldu. Bu konudaki kararlı mücadelemize durmadan, bir an olsun yılmadan devam edeceğiz. Özverili ile çalışan tüm personelimizi tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

“KAÇAĞIN HER TÜRLÜSÜYLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”
Kaçakçılıkla mücadele konusunda son teknoloji sistemlerin kullanılmaya başlandığını bildiren Tüfenkci, teknik yatırımlarla beraber insan kaynağının geliştirilmesi konusunu da ihmal etmediklerini aktardı. Bakan Tüfenkci, gümrük işlemlerinin hızlanmasının yanı sıra güvenlik tedbirlerinin de artırıldığına dikkati çekerek, kaçakçılığın her türlüsü ile mücadeleyi sürdüreceklerine işaret etti.

Bu konuda kararlılıkla çalışma yürüttüklerini vurgulayan Tüfenkci, “İllegal ticaretin önlenmesi hususunda teknolojik ekipmanları kullanmanın yanı sıra personel eğitimlerimize de hız vereceğiz. Yetişmiş insan kaynağımız bizim en önemli gücümüz. Ülkemizi daha güvenli hale getirmek için daha fazla gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

ÖNLENEN KAÇAKÇILIKLA NELER YAPILABİLİR?

Yapılan hesaplamalara göre geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlarda önlenen kaçakçılıkla yaklaşık 2 bin kilometre duble yol, 10 havaalanı, 651 MOBESE sistemi, 3 GÖKTÜRK uydusu, 9 bin 600 sağlık ocağı yapılabilirken, söz konusu rakamla 41 milyon Euro (131 milyon lira) ile Barcelona formasını giymeye başlayan milli futbolcuArda Turan 20 kez transfer edilebiliyor.

Habere Yorum Yapın