AB’den 3 milyar Euro geliyor

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB tarafından Suriyeli sığınmacılara yönelik olarak aktarılacak 3 milyar euro’nun şubat ayı sonunda Türkiye’ye geleceğini açıkladı.
İtalya’nın başkenti Roma’da resmi temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İtalyan muhataplarıyla yaptığı görüşmeleri Türk gazetecilere değerlendirdi.
Dışişleri Bakanı Gentiloni ile görüşmesinde, Türkiye’nin, AB’nin başını ağrıtan sığınmacı krizi konusunda aldığı önlemleri ve ortaya çıkan sonuçları değerlendirdiklerini anlatan Bozkır, “Deniz ve kara yoluyla gelen Suriye vatandaşlarına uyguladığımız vizenin önemli sonuçlar verdiği bilgisini paylaştım. Suriyeli kardeşlerimize Türkiye’de çalışma izni verilmesiyle bu göç dalgasındaki baskının azalmasının beklendiğini ifade ettim. 2015’te yaklaşık 160 bin illegal göçmeni Türkiye’nin yakaladığını ve 3 bin 700 insan kaçakçısının da bu şekilde tutuklandığını kendileriyle paylaştım” dedi.
 ‘İtalya engeli yok’
AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için ayırdığı 3 milyar euro’luk kaynağın İtalya tarafından bloke edilmesine dair ortada yanlış bir algı olduğunu dile getiren Bozkır, “Bu algının, hiçbir şekilde doğru olmadığı bu görüşmelerimiz sırasında anlaşıldı. İtalya’nın bütün derdi; 250 milyon civarındaki katkısının İtalya bütçesinden değil de AB mekanizmaları içerisinde değerlendirilip, zaten AB’ye yapmakta olduğu katkılar çerçevesinde Türkiye’ye gönderilmesini savunuyordu” dedi.
Bozkır, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşmede bu konunun çözüme kavuştuğunu söyledi.
‘8 milyar dolar
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Davos’ta Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürdürdüğünü belirterek Türkiye’nin sığınmacılara 8 milyar dolar harcandığını açıklamıştı.
‘Türkiye 2 milyar euro daha istiyor’
Almanya’da yayımlanan ‘Die Welt’ gazetesinin haberine göre, Türkiye mülteci krizinde Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı anlaşma için 2 milyar euro ilave ödeme talep ediyor. Gazeteye konuşan AB’de görevli üst düzey bir diplomat, “Ankara şimdi bizden 5 milyar dolar istiyor, fakat biz sadece söz verdiğimiz 3 milyar doları ödemeye hazırız” dedi.
AB, Avrupa’ya giden mültecileri engellemesi ve barınma sağlaması karşılığında Türkiye’nin 3 milyar dolarlık mali yardım talebini kabul etmişti. Türkiye’nin 2 milyar euro talebinin yakın zamanda yapılan müzakerelerde dile getirildiği öne sürüldü.
Die Welt’e konuşan diplomat, Türk hükümetinin mali yardımın aşamalı olarak ve sıkı bir talep kontrolünün ardından geleceği konusunu kabul etmekte zorlandığını aktardı. AB üyesi birçok ülke 3 milyar euro’nun bir kısmının üye ülkelerden alınmasına karşı çıkarak, ödemenin tamamının AB kasasından yapılmasını istiyor. AB ve Türkiye arasındaki anlaşmaya rağmen, günde yaklaşık 3 bin mülteci Ege Denizi üzerinde Yunanistan’a geçmeye devam ediyor.

Habere Yorum Yapın