Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz sistemi adil değil

Vakıf Katılım’ın Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz sistemi adil değil, acımasız. Acır mı? Acımaz. BAT, BİT ne olursan ol. Bende sana destek olayım yol açayım bilmem ne. Yok. 10 liralık malını 2 liraya alır işini bitirir. Bunları hep görüyoruz” dedi.

Katılım bankaları zincirini büyüyor. Ziraat Bankası’nın Ziraat katılım’ı faaliyete geçirmesinin ardından, Vakıfbank da Vakıf Katılım ile sisteme dahil oldu. Vakıf Katılım’ın Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Esnekliği bulunmayan faiz sistemi yerine katılım finans sisteminin reel ekonomiyi esas olan ahlakiliği ve adaleti önde tutan yapısı müslüman toplumlarla birlikte tüm dünyaya yepyeni pencereler açıyor. Bir cumhurbaşkanı olarak söylenir mi? Söylemek zorundayım. Faiz sistemi adil değildir. Acımasızdır. Eğer biz sıçrayacaksak, biz mesafe alacaksak özellikle acımasız olan bu sistemden ziyade gerçek manada hakikaten bu katılım sektörüyle bir büyümenin içinde olmamız şart. Bunu yapmadan bir yere varmak mümkün değil. Geri çağırmayı faiz sistemi anında yapar mı? Yapar. Acır mı? Acımaz. BAT, BİT ne olursan ol. Bende sana destek olayım yol açayım bilmem ne. Yok. 10 liralık malını 2 liraya alır işini bitirir. Bunları hep görüyoruz. Ha bunlar katılımda olmaz mı? Onlarda da olur. Onun için diyorum burada ahlakilik derken onu ifade etmek istiyorum. Bunu yapmamız lazım. Eğer böyle yaparsak hep beraber dayanışma halinde ayağa kalkacağız. Bizim bu anlayışı hakim kılmamız lazım. Girişimci de bunu fırsat bilerek nasıl olsa gerekli desteği verir deyip bunu fırsata dönüştürmemesi gerekir” dedi.
“BÖYLE BAKIYORSUN AYNEN KARINCA GİBİ BİR SÖZLEŞME”

Bankalarda hazırlanan sözleşmelerin küçük harflerle yazılmasına dikkat çeken Erdoğan, “Dikkat edin en çok parayı kazananlar kimler? Finans sektörü değil mi? Reel sektör o parayı kazanabiliyor mu? Çileyi çeken o sektör, parayı kazanan finans sektörü. Risk denilen bir şey var mı? Risk nerede? Reel sektörde. Böyle bir anlayış olur mu? Çoğunun da öz sermaye gibi birşey yok orada. Bütün vatandaştan topla parayı. Öz sermaye diye sür piyasaya. Tüm garanti var zaten. Böyle bakıyorsun aynen karınca gibi bir sözleşme. Bunu çekecek olan okur mu? Yok. Zaten adamcağız sıkışmış. Sürüyorlar önüne sözleşmeyi. Atıyor imzayı. Ondan sonra yandım Allah. Genel müdürler de rahatsız oldu tabi” diye konuştu.

“ÖNCE FİNANS SİSTEMİNDEN BAŞLAMALIYIZ”

Suriye’deki savaşa değinen Erdoğan, “Bu ülkedeki savaş Suriyelilerin kendi savaşları olmaktan çıkalı çok oldu. Onların savaşı değil. Dünyadaki egemen güçlerin savaşıdır. Ekranları başında bizi isleyen kardeşlerime de sesleniyorum. Tespitleri doğru yapacağız. Özellikle İslam dünyası olarak bu tablo karşısındaki sorumluluğumuzu kimseye yüklemeden açık yüreklilikle ortaya koymalıyız. Şayet bunu başaramazsak kendi çözümlerimizi üretemeyiz. Sahip olduğumuz imkanları her alanda biraraya getirmeliyiz. Ama işe önce finans sisteminden başlamalıyız. Çünkü atacağımız tüm adımların kaynağı burasıdır. Finans sistemidir. Vakıf katılımı bu yolda atılmış küçük ama önemli bir adım olarak görüyorum. Onun için diyorum ki vakıf katılımın gücü çok fazla” dedi.

10 BİN LİRALIK HESAP AÇTIRDI
Konuşmasının ardından Erdoğan’a çeşitli hediyelerin yanı sıra adına açılmış hesabın sembolik kartını verdiler. Kart üzerindeki rakamları gösteren Erdoğan, “Bankacılıkta hesaplar gizli olduğu için sır dediler. Onun için açıklamıyoruz dediler. Ama ben açıklayayım. 10 bin lirayla inşallah biz Vakıf Katılım’da hesabımızı açtırmış olalım” dedi.

Erdoğan VakıfKatılım’ın genel merkezine tele-konferans sistemiyle bağlanarak çalışanlarla görüştü. Erdoğan daha sonra açılış kurdelesini kesti.

Habere Yorum Yapın