Avrupa Merkez Bankası faiz kararını verdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dünya ekonomisi için çok kritik olan faiz kararını açıkladı ve yüzde 0,05 olan politika faiz oranını 0’a indirdi. Karar sonrası 2,8810 seviyelerine kadar inen dolarda daha sonra küçük düzeltmeler görüldü

Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirilen Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısından indirim kararı çıktı. Piyasaların beklentilerinin karşılandığı toplantı sonrası ECB’den yapılan açıklamaya göre, politika faizi yüzde 0,05’ten 0’a düşürülürken, mevduat faizlerinde de 10 baz puan indirime gidildi. Alınan karar sonrası mevduat faizi -0,30’dan -0,40 düştü.

PİYASALARDA ECB FIRTINASI

Bugün piyasalarda Avrupa Merkez Bankası fırtınası esti. Kararın açıklanacağı saat olan 14:45’e kadar yaprağın kıpırdamazken, Draghi’nin piyasaların beklentisi doğrultusunda faizleri düşürmesi ile adeta yer yerinden oynadı.

Politika faizi sıfırlayan, mevduat faizini yüzde -0,3 seviyelerinden -0,4 e çeken ECB’nın kararı gelir gelmez dolar/TL 2,8760’a, euro ise 3,1220’ye kadar düştü. Yaşanan sert düşüşe karşılık alımlarda aynı hızda oldu ve piyasaların kapanışına doğru dolar 2,8950, euro ise 3,20’nin hemen üzerinde dengelendi.

BORSA 80 BİNİ DENEDİ AMA OLMADI

Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi de karar sonra 79 bin 20 bin puana kadar yükselmesine karşın gelen ufak kar satışları ile kısa süre içerisinde 79 bin puana geriledi.

FAİZLERDE İNDİRİME KESİN GÖZÜYLE BAKILIYORDU

Haftaya açıklanacak olan FED’in faiz kararı öncesinde, ECB’nin yüzde -0.30 seviyesinde bulunan mevduat faizinde en az 10 baz puan indirime gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Analistlerin beklentisi doğrultusunda gelen bu faiz indirimi ile parasal tabanın genişletilmesi ve sermaye piyasalarının canlandırılması hedefleniyor.

Faiz indiriminin yanı sıra euro bölgesinde deflasyonun önüne geçilmesi için bir dizi önlem paketinin de açıklanması bekleniyor.

Habere Yorum Yapın