BDDK bankaların riskini azaltmaya hazırlanıyor

BDDK, tüketici şikayetleri sonrası hakem heyetleri ile karşı karşıya kalan bankaların önünü açmak için çalışmaları hızlandırdı. Mehmet Ali Akben, yasada değişiklik sinyali verdi

Türk bankacılık sektörüne yönelik uluslararası güven teyit edildi. Bankacılık mevzuatı uluslararası Basel standartlarına tam uyumlu bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bu kez bankaların şikâyetlerini dinledi. Bankalar, en çok ücret, komisyon iadesi için açılan davalar nedeniyle şubelere aynı gün gelen icralardan dert yandı. BDDK da sürenin uzatılması için çalışma başlattı. Kurum, hakem heyetlerine gelen 4 milyona yakın şikâyeti de dikkate alarak bankalara göz açtırmıyor.

BANKALARIMIZ GÜVENİ TEYİT ETTİ

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bireysel krediler ve kredi kartlarındaki riskleri sınırladıklarını belirterek, daha etkin sonuçların alınacağını bildirdi. Akben, sektörün önünü açmak, sorunlarını hızla çözmek için de kolları sıvadı. Bankaların taleplerini isteyen Akben Bankalar Yasası’nda da değişiklik sinyali verdi. Şubelere gelen icraların süresinin uzatılması için çalışma yapılıyor.mevzuatının uluslararası Basel standartlarına tam uyumlu bulunduğunu belirterek, “Bankacılık sektörümüze ilişkin ulusal-uluslararası piyasa katılımcıları nezdinde sağlanan güven bir kez daha teyit edildi” dedi. Akben, Türkiye’nin Düzenleme Tutarlılığı Değerlendirme Programı (RCAP) sürecinin Eylül 2015’te başladığını anımsatarak, 15 Mart’ta değerlendirme raporlarının yayımlanması ile son bulduğunu bildirdi. Akben, Türkiye’nin uyum durumunun komite üyesi ülkelerden katılımla oluşturulan 16 kişilik tecrübeli bir uzman grubu tarafından gözden geçirildiğini ifade etti. Akben, “Bunun sonucunda mevzuatın Basel standartlarına uyum durumu notlandırılarak, dünya kamuoyu ile paylaşıldı.
Ülkemiz tüm standartlara tam uyumlu bulunan az sayıda G-20 ülkesinden birisi olmayı başardı” dedi.

Habere Yorum Yapın