Borsa çoştu!

Piyasalar sakin başladığı günün ikinci yarısında yukarı yönlü hareketlendi ve günü yüzde 1,92 artışla 82 bin 943 puanla tamamldı. 6 Kasım 2015’ten sonra en yüksek kapanışını gerçekleştren Endeks, 79 bin puanla başladığı haftanın son üç gününde üst üste artış kaydetti ve bir haftalık kazancı yüzde 3,8’i buldu

Borsa İstanbul’da dün yaşanan yüzde 2,52’lik artışın ardından bugün de yüzde 1,92’lik artışla günü tamamladı. Günün ilk yarısında sakin bir seyir izleyen Borsa İstanbul 100 Endeksi’nde günü ikinci yarısı ile birlikte alış emirleri hız kazandı.

Fed’in faizleri sabit tutma kararı ile iyimser bir havanın gözlemlendiği Borsa İstanbul, bu hafta yatırımcısına yüzde 3,8’lik getiri sağladı.

Güne 2,8550 seviyelerinden güne merhaba diyen dolar ise gün boyunca 2,8520 ile 2,8640 aralığında dalgalandı. Piyasaların kapandığı saatlerde dolar/TL kuru 2,8605 liradan euro ise  3,2320 liradan alıcı buluyor.

BORSA İKİNCİ YARIDA HIZLANDI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi sürekli müzayede işlemlerinin tekrar başlamasıyla yükselişini sürdürdü. BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,12 değer kaybederek sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 81.277,93 puan ile girmişti.

GRAM ALTIN HAFİF DEĞER KAYBETTİ

Doların küresel anlamda değer kaybetmesi ile dün 1,265 liraya kadar ulaşan spot altın fiyatları gün içerisinde 1254 dolar seviyelerine kadar indi.  Kapalıçarşı’da gram altı ve çeyrek altın fiyatları da sakin bir günü geride bıraktı. Gün sonu itibarıyla gram altın  115,12 liradan çeyrek altın da 188,25 liradan satılıyor.

“DOLARDA 2,84 SEVİYESİ AŞAĞI YÖNLÜ KIRILIRSA…”

Para piyasaları uzmanı Figen Özavcı, Haberturk.com Ekonomi Servisineözel dolarda yaşanan hareketler ile ilgili çok kritik değerlendirmelerde bulundu. Dolarda yaşanan hafif yukarı yönlü hareketlerin Fed kararı sonrası yaşanan sert geri çekilmeden sonra gelen tepki alımları olarak yorumlanabileceğini belirten Özavcı şöyle devam etti:

“Dolardaki aşağı yönlü hareket için 2,84 seviyesi kısa vadeli hareketler için önemli. Eğer kırılırsa 2,82’ye kadar düşebilir. Yukarı yönlü ise 2,8650 ilk kritik seviye. Burası geçilmedikçe dolarda bir artış ivmesinden söz edemeyiz. Anlık yaşanan artış hareketlerini gelişmekte olan ülkeler sepetinde yaşanan hızlı geri çekilmenin düzeltme hareketleri olarak yorumlamak gerekiyor. Dolar/TL kuru için içeride takip edilmesi gereken Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı var. Yetkililerin söylemlerine göre bir faiz indirimi gelebilir. Böyle bir indirim olursa enflastonun düşeceğinden emin olmadan yapılan bir erken hamle olacaktır.”

BORSA İSTANBUL’DA KRİTİK DESTEK 77 BİN 300

Borsa İstanbul’da son zamanlarda yaşanan hareketler için “içeride iyimser bir hava hakim, güzel şeyler oluyor” yorumunda bulunan Özavcı, “Borsanın daha ne kadar yukarı gideceğini yorumlayabilmek için gerekli veriler henüz yok. Ama aşağı yönlü hareketleri gözlemlemek gerekiyor. Kısa vadede 80 bin puan kırılmadıkça aşağı yönlü bir hareketten bahsedemeyiz. Kırılması durumunda en önemli destek noktası ise 77 bin 300 puan olacak” şeklinde konuştu.

Altın yatırımcıları için gram altın fiyatları 113 liranın altını görmedikçe pozisyonlarını korumalarını öneren Özavcı, “Gram altın fiyatlarında artış yaşanabilmesi için hem ons altında artış ve dolar/TL kurunda yükseliş gerekiyor. Böyle bir tablo bugünlerde mevcut değil. O nedenle böyle bir ortamda yatırımcıları gram altın 113 lirayı kırmadıkça poziyonlarını korumalarını öneriyorum” dedi.

Habere Yorum Yapın