Citibank, yerel bankaların tahtına göz dikti

FILE - In this Jan. 15, 2015 photo, a Citibank sign hangs above a branch office in New York. The Consumer Financial Protection Bureau on Tuesday, July 21, 2015 said that Citi will have to issue refunds to 8.8 million affected consumers who paid for credit card add-on products and services, like credit score monitoring or "rush" processing of payments. (AP Photo/Mark Lennihan, File)

Citigroup, Emea bölgesindeki gelişmekte olan ülkelerde daha çok kredi vermeyi planladığını açıkladı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (Emea) bölgesinin en büyük yatırım bankalarından Citigroup, gelişen piyasalarda daha fazla kredi vererek yerel bankaların geri çekilmesiyle oluşan boşlukları doldurmaya hazırlanıyor.

Financial Times’a konuşan Citigroup kurumsal ve yatırım bankacılığı başkanı Manolo Falco, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika gibi piyasalarda kredi işlemlerinin bankanın değişen yatırım bankacılığı yönetiminin yeni odağı olacağını söyledi.

“Şu an önümüzdeki büyük bir fırsat var” diyen Falco, “Pek çok piyasanın yıllar boyunca şirketlere ucuz para sağlayan yerel bankaları var, ancak şimdi bu bankalar çok daha az agresif ve fiyatlamalar da normalleşti” dedi.

Gelirler bakımından Emea bölgesinin en büyük dördüncü bankası durumunda olan ABD merkezli bankanın Emea bölgesi kurumsal bankacılık başkanları Tom Isaac ve Ashu Khullar geçen hafta göreve gelmişti.

Falco yeni kredilerin Citi’nin 54 ülkede faaliyet gösteren Emea yatırım bankasının toplam bilançosunun büyüyeceği anlamına gelmediğini de vurgulayarak, “Daha çok bilançomuzu daha iyi getiri sağlamak için marjların daha yüksek olduğu yere kaydırıyoruz” dedi.

 

Habere Yorum Yapın