Dolar güne nasıl başladı!

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl en fazla iki faiz artışı yapılacak yönündeki görüşleri desteklemesinin ardından dolar/TL güne düşüşle başladı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın dün TCMB‘nin faiz oranlarını “radikal” şekilde düşürmesi gerektiğini söylemesinin Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının bir göstergesi olarak algılanması sonrası 2.85’in üzerini test eden dolar/TL bu sabah ise güne 2.8352/2.8367 seviyesinde başladı. Dün akşam 3.0450 civarında olan sepet bazında TL, bu sabah aynı saatte 3.0364/3.0390, 3.2420 civarında olan euro/TL ise 3.2374/3.2403 seviyesinde bulunuyor.

FED TUTANAKLARI NE DEDİ?

Fed’in 15-16 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarında, bankanın Haziran ayından önce faizleri artırmasının çok ihtimal dahilinde olmadığı görülürken; banka içerisinde küresel ekonomik bir yavaşlamadan doğacak etkileri göğüsleyebilmek için gücün sınırlı olmasından endişe ediliyor.

MERKEZ BANKASI ATAMALARI MERAK EDİLİYOR

TCMB Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu’ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresi bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle göreve yeni dönemde kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Başçı’nın görev süresi ise 19 Nisan’da sona eriyor. Piyasalar bugünkü enflasyon verilerinin de desteğiyle TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında yeni TCMB Başkanı kim olursa olsun 20 Nisan’da bir indirim olacağını öngörüyor.

Hollanda’da bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, BloombergHT’nin internetsitesinde yer alan açıklamalarında, “Merkez Bankası’nın, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır” dedi.

Cuma günü Türkiye için kredi notu değerlendirmesi yayımlaması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise yavaşlayan ekonomi ve artan fonlama maliyetlerinin etkisiyle Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN NOT DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “negatif” görünümle yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif görünümü 12-18 ay korumaları bir not indirimi olasılığına işaret ediyor ancak kuruluşlara bu sürelere ilişkin bir kısıtlama getirmiyor.

Bankacılar Moody’s in en son 11 Nisan 2014’te yani 2 yıl önce Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatife düşürdüğünü hatırlatıyor ve sürenin bu kadar uzun olmasını bir endişe kaynağı olarak görüyorlar. Ancak yine de Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmesi çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Bu olasılık piyasalarda fiyatlanmıyor.

İZLENECEK VERİLER

Bankacılar bugün içeride Hazine’nin Mart ayı nakit gerçekleşmeleri verisinin dışarıda ise ABD haftalık işsizlik başvurularının izleneceğini belirtiyorlar.

Piyasalarda ise ana gündem maddesi yarın Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin olası değerlendirilmesi, ve Merkez Bankası başkan ataması ile atamanın hemen ardından alınacak faiz kararı olmaya devam ediyor.

Habere Yorum Yapın