Erdem Başçı yeni görevi ne olacak?

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Murat Çetinkaya oldu. Reuters’ın bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine göre Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacak.

Başbakan Ahmet DavutoğluMerkez Bankası başkanlığına Murat Çetinkaya’nın atanmasını Bakanlar Kurulu‘nda imzaya açacağı belirtildi.

Davutoğlu‘nun kararın ardından Başçı’nın yeni görevinin ne olacağı merak edilmişti.

Başçı görevini Durmuş Yılmaz’dan devralmıştı.

19 NİSAN’DA GÖREV SÜRESİ DOLUYOR
Halen MB Başkanı olan Başçı’nın görev süresi resmi olarak 19 Nisan’da sona erecek.

Nisan ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısı ise 20 Nisan’da yapılacak.

BAŞÇI BUGÜN OLAĞAN GENEL KURULDA SUNUM YAPTI

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bankanın 84’üncü olağan genel kurul toplantısı açılışında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Enflasyonda başlayan düşüşün devam edeceği öngörülmekte

*Kırmızı et fiyatları başta olmak üzere gıda komitesi önerilerince tedbirler alındı, tedbirlerin enflasyon üzerindeki etkileri görülmeye başlandı

*Cari dengedeki iyileşmenin önümüzdeki aylarda da devam edeceği öngörülmekte

*Başta enflasyon olmak üzere 2016 yılı tüm makro hedeflere bir adım daha yaklaşıldığı bir yıl olmaya adaydır

EKİM AYINDA NOTU DÜŞMÜŞTÜ

Merkez Bankası başkanlarına A ile F arasında başarı notu veren uluslararası ‘Global Finance’ dergisi, ekim ayında yaptığı bir değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın notunu kırmıştı.

Göreve geldiği ilk yıl not almayan Başçı’nın 2012’de B+ olan notu 2013’te önce B’ye geçen yılda B-’ye gerilemişti. Dergi Başçı’nın 2015 notunu ise C’ye düşürerek, en kötü başkanlar arasına koydu.

HEDEFLER TUTMADI
Hürriyet‘ten Şebnem Turhan’ın haberine göre, Erdem Başçı ise 2011 yılından bu yana Merkez Bankası’nın başında. Görev süresi 2016 yılında doluyor. Başçı enflasyon hedeflerinin tutturulmasında hep başarısız oldu. Merkez Bankası Yasası’na göre enflasyon hedefi hükümetle beraber belirleniyor.

Merkez Bankası ve hükümet bu enflasyon hedeflerini 3 yıllık olarak belirliyorlar ve bunlar Orta Vadeli Program (OVP) ile ilan ediliyor. Bu hedeflerin tutturulması için hangi politika araçlarını nasıl kullanacağı ise Merkez Bankası’nın elinde. Bu yüzden de eleştirilerin odağı Merkez Bankası Başkanı Başçı oluyor. Başçı 2012 yılında yüzde 5 enflasyon hedeflerken yüzde 6.2’lik gerçekleşmeyle karşı karşıya kaldı, ertesi tüm yıllar da yüzde 5 hedeflendi ancak 2013 yüzde 7.4, 2014 yüzde 8.2 enflasyonla bitirildi. Bu yıl da ilk koyulan hedef yüzde 5 ancak Merkez Bankası açıkladığı enflasyon raporlarıyla bu hedefi yüzde 6.9’a taşıdı.

Habere Yorum Yapın