“Faizler yüzde 4,6’ya doğru inmeli”

Fed’in geçen haftaki kararının ardından Merkez Bankası’nın yarın yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında nasıl bir karar alacak merakla bekleniyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen haftaki faiz artışı kararının ardından gözler yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın alacağı karara çevrildi.

Analistler, salı günü açıklanacak (TCMB) Para Politikası (PPK) kararlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını vurguluyor. Merkez Bankası’nın bu kez faiz artışı yapacağı beklentisi dolar/TL kurunu da baskılayan bir önemli unsur.

AA Finans’ın, 22 Aralık Salı günü gerçekleştireceği PPK toplantısına yönelik beklenti anketine göre ekonomistler politika faizinin artırılmasını bekliyor. Politika faizi beklentilerini bildiren ekonomistlerin 1’i değişiklik beklemezken kalan 12 ekonomist, 25 ile 100 baz puan (BP) arasında artış olacağını tahmin ediyor.

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Mevcut durumda politika faizi yüzde 7,50, faiz koridorunun üst bandı yüzde 10,75, alt bandı ise yüzde 7,25 seviyesinde bulunuyor.

Habere Yorum Yapın