Faizsiz sigortacılık, hızlı büyüyor

DOĞA SİGORTA CEO'SU NİHAT KIRMIZI, TÜRKİYE'NİN 2016 SONUNDA FAİZSİZ FİNANS ANLAMINDA ÇOK MESAFE ALACAĞINI BELİRTEREK, 2023 YILINDAN BİLE ÖNCE TÜRKİYE'NİN DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİNDEN BİRİ OLACAĞINI SÖYLEDİ. (İHA/İSTANBUL-İHA)

Faizsiz sigortacılığın, Türkiye’deki tarihi çok yeni. Buna rağmen sektörde hızlı bir büyüme yaşanıyor.

İstanbul’un faizsiz finans alanında merkez olması potansiyelini güçlendirmek amacıyla katılım bankacılığı ve sigortacılığı, kooperatifçilik ve faizsiz finans sisteminin geliştirilmesi için yürütülmesi öngörülen eylemler Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girdi. Hazine Müsteşarlığı’nın katılım cılığının gelişmesi için verdiği destekle bugüne kadar geldiklerini ifade eden Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, şunları söyledi: “Hükümetimiz bu kararlarla katılım sigortacılığına ve kooperatifçiliğe verdiği desteği devlet politikası haline getirmiştir. Bizler de bu politikaya uygun olarak çalışmalarımızı daha da hızlandırıp İstanbul’un bu anlamda bir finans merkezi olması için önemli katkılarda bulunmak istiyoruz.”

‘YABANCI İLGİSİ ARTACAK’
Kırmızı
, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetimizin bu konudaki kararlılığı ve politikası biz ve bizim gibi yatırımcıları daha güvenli bir zeminde çalışmaya çekmiştir. Bu hem yerli hem yabancı sermayenin ilgisini daha da artıracaktır. Yabancı sermaye daha rahat ve güvende yatırımlar yapacaktır. Ülkemiz bu yılın sonunda faizsiz finans anlamında çok mesafe alacak. Ülkemize dışarıdan sermaye girişi hızlanacak ve artacak. İstanbul bu anlamda önemli merkezlerden biri olacaktır.”

Habere Yorum Yapın