Hazır beyanla 45.3 milyar lira sistemde

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl uygulamaya geçirilen ‘Hazır Beyan Sistemi’ni 1.4 milyon kişinin kullandığını belirterek, söz konusu sistemle toplam 45.3 milyar lira gelir beyan edildiğini ve 7.5 milyar lira vergi hesaplandığını bildirdi.

Hazır beyan sistemi ile mükelleflerin; artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiçbir zahmete katlanmadan, internetüzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabileceğini anlatan Ağbal, mart başı itibarıyla kullanıma açılan sistemi şu ana kadar 1 milyon 384 bin kişinin kullandığını kaydetti. Bakan Ağbal, şöyle devam etti:

“Yıl içinde gelecek beyannamelerle birlikte, sistemi kullanan vatandaşlarımızın sayısının 1.5 milyona ulaşacağını bekliyoruz. Hazır Beyan Sistemi ile toplam 45.3 milyar lira gelir, 28 milyar lira matrah beyan edildi ve 7.5 milyar lira vergi hesaplandı. Kira gelirini beyan eden mükellef sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 4.8 arttı. Kiraya verilen ve elde edilen geliri beyan edilen gayrimenkul sayısı ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.5 artış göstererek, 3 milyon 52 bin 820’ye ulaştı.” Söz konusu tutarların ayrıntılarına ilişkin de bilgi veren Ağbal, bu beyan döneminde mükellefler tarafından 33.1 milyar lira kira geliri, 12.2 milyar lira ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin beyan verildiğini söyledi. Bu yıl beyan edilen kira geliri tutarının, geçen yılın aynı dönemindeki rakamdan yüzde 26 daha fazla olduğuna dikkati çeken Ağbal, “Söz konusu gelir üzerinden hesaplanan vergi ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 artış göstererek 4.9 milyar liraya ulaştı. Bu rakamlar, Hazır Beyan Sistemi’nin başarısını ortaya koyuyor” dedi.

Habere Yorum Yapın