İnadına Türkiye

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim dün Fransa’nın Cannes şehrinde kapılarını açtı. 26 bin profesyonelin katıldığı fuarda ‘İstanbul Çadırı’, Avrupa şehirlerinden fazla ilgi gördü. Ankara’da yaşanan terör olaylarını lanetleyen katılımcılar, inadına yatırım mesajı verdi.

FRANSA’nın Cannes şehrinde gerçekleşen uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim dün kapılarını açtı. Tahincioğlu’nun davetlisi olarak katıldığımız Mipim, 18 Mart’a kadar sürecek. Fuarda 89 ülkeden 26 bin 500 gayrimenkul profesyoneli bir araya gelecek. MIPIM 2016’ya 350 firma ve belediye ile katılan, toplam katılımcı sayısının ise 820’yi bulduğu Türkiye, uluslararası yatırımcının büyük ilgisiyle karşılaştı. İstanbul, kiralanan ve tercih edilen alan itibarıyla Mipim’de bu yıl devler ligine girdi. İstanbul Çadırı Londra ve Paris’in ortasında yer aldı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 96 metrekarelik Yaşayan İstanbul Maketini de sergilediği ve geçen yıla göre iki kat büyüyerek 685 metrekareye çıkan İstanbul Çadırı fuarın ilgi odağı oldu.

Mega tanıtımlar

Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini anlatan makette İstanbul’daki gayrimenkul projelerinden 3. Havalimanı ve 3. Köprü projesine, Avrasya Tüneli’nden Körfez Geçiş Köprüsü’ne kadar pek çok mega proje yer alıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, ‘Kentleşmenin Yıldızı İstanbul’ mottosuyla İstanbul markasını en iyi şekilde sunmayı sürdürdüklerini dile getirdi. Çok sayıda ikili görüşme için randevular verdiklerini anlatan Çağlar, Ankara’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle ziyarete gelenlerin soru ve endişelerini ilettiğini ifade etti. “Londra ne kadar güvenliyse İstanbul o kadar güvenli, Ankara ne kadar güvenliyse Paris o kadar güvenli” diyen Çağlar, şunları söyledi: “Artık bu olaylar dünyanın her yerinde olabiliyor. Yaşananlara rağmen İstanbul dünyanın en güvenli ve en temiz metropolü. Global yatırımcılar dünyanın her yerini iyi tanıyor. O yüzden yatırımcıyı etkilemez.”

Fransa, İstanbul maketini istedi

FRANSA Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron’un da ziyaret ettiği İstanbul Çadırı’nda sergilenen ödüllü maketi, bir Fransız müzesinin almak istediğini açıklayan İbrahim Çağlar, maketi İstanbul’da sergilemeyi tercih ettiklerini kaydetti. Çağlar, İstanbul çadırı maket kurulumu, maketin görsel şovları, teknik kurulumlar, yer kirası ve iç dekorasyonunun toplam maliyetinin 1.2 milyon Euro’ya mal olduğu bilgisini verdi.

Kazlıçeşme Cannes’a taşındı

ÖZAK GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat’ın, İstanbul Kazlıçeşme sahil yolunda hayata geçireceği Büyükyalı İstanbul projesi Fransa’da görücüye çıktı. 4.24 milyar liralık değere sahip projede satışlara eylül ayında başlayacaklarını belirten Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, projelerinin lokasyonu ve ulaşım kolaylığı ile öne çıkacağını dile getirdi. Terör olaylarını lanetleyen Ahmet Akbalık, “Terör bir tek İstanbul’un değil tüm dünyanın sorunu. Türkiye bunu atlatacak güçte. Yabancı yatırımcıların duyduğu güven de boşa çıkmayacak. Her olumsuzluğa rağmen işimizi en iy şekilde yapacağız” dedi.

Habere Yorum Yapın