“Küresel ekonomi kötüye gidiyor”

Savaşlar ve giderek yayılan terör dalgası dünya ekonomisinin büyümesini engelliyor. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ekonomi politikası paneline katılmak için Tokyo’ya giden ünlü ekonomist Joseph Stiglitz, global ekonominin bir resesyona veya daha kötüsüne düşmesi riskinin, güçlü büyümeye dönmesi olasılığından çok daha büyük olduğunu söyledi.

Stiglitz, “Global ekonomi küresel resesyon öncesi 2007 yılında zayıftı. Dünya ekonomisini 2007 yılındaki seviyesine getirmek o zayıf ekonomiye geri götürür” diye konuştu.

Abe’nin ekonomi politikası paneli öncesi yaptığı açıklamada, genç nüfusta ve marjinal gruplarda yüksek işsizliğin endişe yaratan faktörler arasında olduğunu da belirten Stiglitz, hükümetleri insani sermayeye daha fazla yatırım yapmaya çağırdı.

Stiglitz, “Hükümetlerin insani sermayeye yatırım konusunda daha aktif rol almaları gerekli, buna istihdam piyasası politikalarında daha aktif olmakta dahil” diye konuştu

 “Japonya satış vergisini artırmamalı”

Öte yandan Japonya Başbakanı Abe’nin ekonomi politikası paneline katılan ünlü ekonomist Joseph Stiglitz, Başbakan Abe’ye satış vergisinde yeni bir artırıma gitmenin Japonya için yanlış bir davranış olacağını söyledi.

Stiglitz, Başbakan Abe’ye Japonya’nın vergileri ekonomiyi teşvik etmek, canlandırmak için kullanmasını önerdi.

Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga ise yaptığı açıklamada ekonomi politikası panelinin amacının satış vergisinin yapılıp yapılmamasına karar vermek olmadığını ifade etti.

Habere Yorum Yapın