Mobius’a göre borsada fırsat var

Fon yöneticisi Mark Mobius, Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetlerinde fırsatlar olduğu görüşüne sahip

Çin’de ekonomik yavaşlama ve finansal piyasalar sert devlet müdahaleleri nedeniyle Hang Seng Çin Endeksi, Mayıs’taki yüksek seviyesinden geçtiğimiz haftaya kadar yüzde 49 düştü. Endeks’teki hisse senetlerine ilişkin değerlemeler rekor düşük seviyeye geriledi.

Yaklaşık 40 senedir gelişmekte olan piyasalara yatırım yapan Franklin Resources’ta fon yöneticisi Mobius, “Çin piyasaları rasyonel olmayan ve kısmen şiddetli bir biçimde tepki veriyor. Bunun nedeni muhtemelen hükümetin piyasaları etkilemek üzere attığı adımlar nedeniyle oluşan spekülasyonların tekrar ısınmaya başlaması olabilir. Çin’deki temeller olumlu kalmaya devam ediyor” dedi.

Dolara sabitlemenin kalktığı 2005’ten bu yana yuanın en büyük değer kazancının ardından, Çin’deki H-hisseleri Pazartesi günü Asya bölgesi hisse senetleriyle beraber toparlandı. Endeks’teki kazançlara öncülük yapan China Longyuan Power Group ve Great Wall Motor şirketleri bu yıl başından Cuma gününe kadar yüzde 35 değer kaybıyla en çok değer kaybeden 2 hisse senediydi. Endeks’teki hızlı yükselişe rağmen, yıl başından bu yana sadece 40 şirketten biri yukarıda seyrediyor.

Mobius, “Piyasanın bize sunduğu fırsatlar arasında ucuz hisse senetleri var. Bu hisse senetleri panik satışları ve volatilite nedeniyle aşırı şekilde cezalandırıldı.” derken seçtiği hisse senetleri hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Mobius, fırsatlar artarken, Endeks’in tamamının bu seviyelerden toparlanacağını söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

Habere Yorum Yapın