O şirket için iflas erteleme talebinde bulunuldu!

Borsa şirketlerinden Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş’nin de ortağı olduğu Global Enerji ve kardeş şirketi Aktin Tekstil iflas erteleme talebinde bulundu. Global Enerji’nin bünyesinde 2 doğalgaz çevrim santrali bulunurken, Aktin Tekstil de 1984 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteriyor.

Aksu Ailesi’ne ait Global Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ve Aktin Tekstil İthalat İhracat Tic. ve San. A.Ş iflas erteleme talebinde bulundu. Her iki şirketi için başvuru Bakırköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapıldı. Mahkeme her iki şirket için de tedbir kararı verdi. Anılan şirketler böylece, alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu.

Konu ile ilgili ilk açıklama ise Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş’den geldi. KAP’a dün yapılan açıklamada “Şirketimizin sermayesinde yüzde 15,78 oranında paya sahip olduğu Global Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (Global Enerji)’nin ihtiyati tedbir istemli olarak iflas erteleme talebi ile T.C. Bakırköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurduğu, anılan Mahkemenin iflas erteleme talebinde bulunan Global Enerjinin borçlarına kefil olanlar yönünden devam eden takipler ile İcra ve İflas Kanunu 179/b maddesinin 2 ve 3. fıkralarında yazılı istisnalara ilişkin hükümler hariç olmak üzere 6183 sayılı Kanun ile yapılan takipler de dahil olmak üzere hangi nedene dayanırsa dayansın davacı Global Enerji hakkında her türlü ihtiyacı haciz, ihtiyatı tedbir ve muhafaza işlemleri de dahil tüm takip işlemlerinin yapılmasının ihtiyatı tedbir yoluyla durdurulmasına karar verdiği öğrenilmiştir” denildi.

2002 yılında kurulan Global Enerji bünyesinde Çorlu’daki iki adet doğalgaz çevrim santali bulunuyor. Şirket, 2012 yılında ise Ordu’da bir HES projesi başlatmıştı.

Tektsitl sektöründe 30 yılı aşkın bir süreden beri faaliyet gösteren Aktin Tekstil, iplik alım-satım, iplik boyama ve iplik örme alanlarında faaliyet gösteriyor.


Global Enerji’nin ortakları arasında, Rıza Kutlu Işık’a ait Işıklar Enerji şirketi de bulunuyor. 

Habere Yorum Yapın