“Rant reformu yolda”

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni bir reform hazırlığında olduklarını açıkladı.

“Çok önemli bir reformu yakında Meclis’e göndereceğiz” diyen Şimşek, “Yerel düzeyde imar uygulamalarının kurala bağlanması önemli. Çünkü en çok sorun bu alanda yaşanıyor. Belediye meclisleri aldıkları kararlarla önemli rantlara imza atabiliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Eğer rant olacaksa rantın devlete gelmesi lazım. İşte bunu sağlayacak çok önemli bir reformu yakında meclise göndereceğiz. Her şey şeffaf olacak, rantlar doğrudan doğruya milletin hazinesine gelecek ve millet kazanacak. Türkiye’de daha çok yatırım daha çok hizmet olacak” dedi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE

Reform yapmanın zor olduğunu belirten Mehmet Şimşek, şunları söyledi: “Reformlara hep engel olmuşlardır çünkü çıkar grupları asla reform istemezler. Eğitimde performansı ölçelim deseniz, ayağa kalkar eğitim camiası ‘yapmayın’ der. Halbuki performansı ölçmeden nasıl performansa dayalı bir kültüre geçebiliriz, nasıl eğitimde kaliteyi artırabiliriz?”

Şimşek, “Hakikaten bizim iş aleminin önünü açmak için yargıyı hızlandırmamız lazım, yargıda da performansa dayalı bir kültür lazım. İdeolojik saplantılarla kötü performansla yargı bir yere tabii ki de varamaz. O nedenli biz geçen sene bir yargı reformu paketi ortaya koyduk, şimdi de bunu uygulamaya koyuyoruz. Ve inanıyorum ki Yargıtay’da milyonlarca dosya birikmeyecek, istinaf mahkemeleri bu sorunu çözmeye başlayacak” dedi.
Son 1 aydır Türkiye’de piyasalara para girişi olduğunu belirten Şimşek,  “Biz sırtımızı geçici heveslerle gelen kaynaklara dayayamayız” dedi.

AVRUPA ARTIKBİZDEN KORKSUN

Konuşmasında rekabetten korkmadıklarını dile getiren Şimşek, “Avrupa bizden korksun. Biz Avrupa ile her alanda rekabet ederiz ve bunu gösterdik. Bizim Avrupa’ya demokratik standartlarımızı iyileştirmek için, hukuk devleti ilkesini pekiştirmek için ihtiyacımız var. Avrupa Birliği’nin de aslında küresel sorunların çözümü için Türkiye’ye ihtiyacı var. Hristiyan alemi ile İslam alemi arasında daha doğrusu kültürler, dünler arasında diyaloğu samimi bir şekilde geliştirmek istiyorsa Avrupa halkı Müslüman olan, devleti layık olan, demokratik olan, petrol olmadan refahını artırabilen bir ülke ile güçlü bir iş birliğine gitmesi lazım. Birbirimizi öldürerek bir yere varamayız” dedi.

Habere Yorum Yapın