Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama!

Sağlık Bakanlığı, eczanelerin hastalara ilaç vermek için kullandıkları İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) veri güncellemesinden dolayı 1 günlük kesinti yapılacağını açıklandı. Hurriyet.com.tr’ye konuşan İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nail Alkan, hastaların ilaca erişiminde sorun olmasını beklemediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu resmi internet sitesinde ilaç takip sisteminde gün boyu sıkıntıların yaşanacağı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, “İlaç Takip Sistemi kurulu olduğu veri merkezindeki çalışma nedeniyle İTS’de gün içerisinde kesintiler yaşanacaktır.” ifadesi kullanıldı. Herhangi bir aksaklık olmaması durumunda 7 Nisan mesai başlangıcı ile verilerin güncelleneceği kaydedildi. Ayrıca açıklamada, “Vatandaşımızın ilaca erişiminde sorun yaşanmaması amacıyla gereken tedbirler SGK ile karşılıklı alınmıştır” belirtildi.

HASTALAR İLAÇLARINI ALABİLİR
İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nail Alkan, Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, söz konusu güncellemenin hastalara olumsuz yansımasını beklemediklerini söyledi. Nail Alkan, anılan açıklamanın daha çok Sağlık Bakanlığı ile ile eczaneleri doğrudan ilgilendirdiğini ifade ederek, ‘hastalarımızın ilaca erişiminde bir sıkıntı olmaz. Olsa olsa, depodan eczaneye ilaç gönderilmesinde sorun olabilir. Ancak, stoklarımızda ilaç olduğu için bunda bile sorun olmaz. Toplamda baktığımızda, bir günlük veri güncellemesinin hastalara olumsuz yansıması yüzde 5-10 bile olmaz” dedi.

Habere Yorum Yapın