Türkiye ekonomisi, ne olursa büyür?

Türkiye ekonomisine ilişkin güven endeksleri 2016 yılında büyüme kompozisyonunda değişiklikler olabileceği sinyalleri veriyor. Başta Bloomberg HT tüketici güven endeksi olmak üzere kritik sektörel güven endekslerinde 1 Kasım seçimleri sonrasi istikrarlı bir düşüş yaşanıyor.

Bloomberg HT tüketici güven endeksi Kasım’da 92,08 değerinden yüzde 23 düşerek 74,82 değerine geriledi. Aynı dönemde TÜİK’in açıkladığı hizmet sektörü güven endeksi yüzde 12, imalat sanayi güven endeksi ise yüzde 5 düşüş yaşadı. Genel ekonomik güven endeksi ise yüzde 47 düşerek 71,46’ya kadar geriledi.

Uzmanlara göre güven göstergelerindeki düşüş; tüketim, imalat ve hizmet cephesinde büyümeye yapilan katkının 2016’nin ilk çeyreğinde beklenenden düşük kalmasina yol açabilir.

‘TÜKETİCİ GÜVENİ BÜYÜMEYİ AÇIKLIYOR’

Son açıklanan büyüme verilerinde, özellikle hanehalkı tüketimi ve üretim tarafında hizmet sektörünün büyümeye katkısı hatırı sayılır seviyede olmuştu. Hanehalkı tüketimi son açıklanan 2015 üçüncü çeyrek büyüme verisinde 2,2 puanlık katkı verirken hizmet sektörü katkısı 2,83 puanı bulmuştu. Stok artışından da büyümeye katkı 1 puanın üstünde gerçekleşince büyüme tahminleri aşarak üçüncü çeyrekte yüzde 4 olarak gerçekleşmişti.

Boğaziçi üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Saltoğlu başta tüketici güveni olmak üzere güven endekslerinin Türkiye’de büyümeyi açıklamada başarılı olduğunu belirtiyor. Saltoğlu tüketici güven endeksinde bir kaç ay süren aşağı yönlü harekete dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

‘AB İLE MÜZAKERE SÜRECİ TABLOYU DEĞİŞTİREBİLİR’

Ekonomist İsmet Demirkol ise kredi maliyetlerinde artışın tüketim tarafında gerileme meydana getirdiğini vurgularken 2016 ilk çeyrekte kamu ağırlıklı tüketim büyümesi yaşandığını öne sürüyor.

Demirkol tabloyu değiştirebilecek faktörler olarak yapısal reformlar ve AB ile müzakere sürecini gösteriyor.

Öte yandan başta Fitch olmak üzere bazı kuruluşlar asgari ücret artışı gibi faktörlerin tüketimi artıracağına dikkat çekiyor. Yine de kritik güven endekslerinde düşüşün istikrar kazanması uzmanlara göre 2016’da daha çok kamu ağırlıklı bir büyüme kompozisyonunu önümüze çıkarabilir.

Habere Yorum Yapın