Türkiye Finans’tan ekonomiye 40 milyarlık destek

Osman ÇelikTürkiye Finans’ın, Eylül 2015 sonu itibarıyla aktif büyüklüğü 39 milyar liraya yaklaşırken, kullandırılan fonları 28 milyar liraya ulaştı. Gayri nakdi kredilerle birlikte Türkiye ekonomisine sağlanan destek ise toplamda 40 milyar lirayı geçti.

Yüzde 67.03 ile çoğunluk hissesi Suudi Arabistan ve Körfez’in en büyük bankası National Commercial Bank‘a (NCB) ait olan Türkiye Finans, Katılım Bankacılığı prensiplerinden ödün vermeden istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 2015 yılı ilk 9 aylık bilanço sonuçlarını açıklayan Banka’nın Eylül 2015 sonu itibarıyla aktif büyüklüğü yüzde 16.3 artışla 39 milyar liraya ulaştı.

30 Eylül 2015 dönemine ait finansal göstergelere göre, en önemli fon kaynağı olan Toplanan Fonlar, geçen yıl sonuna göre yüzde 13 artışla 22 milyar TL seviyesine ulaştı. Toplanan Fonlar bilanço içinde yüzde 55 pay alırken, fonların yüzde 54’ü TL, yüzde 46’sı döviz hesaplarından oluştu.

Kullandırılan Fonlar 2014 yıl sonuna göre yüzde 15 artarak 27.9 milyar TL’yi buldu. Gayri nakdi kredi portföyünün büyüklüğü ise 12 milyar 645 milyon TL’ye ulaştı. Banka’nın vergi öncesi karı, 224 milyon TL olurken, net dönem karı ise 177 milyon lira oldu. Türkiye Finans’ın Sermaye Yeterlilik Standart Rasyosu da 2015 Eylül dönemi itibarıyla yüzde 13,05 olarak gerçekleşti.

Banka’nın ilk 9 aylık bilanço sonuçlarını değerlendiren Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, “Sürdürülebilir büyümeye odaklanarak güçlü mali yapımızla yolumuza devam ediyoruz. Ana hissedarımız NCB de bu anlamda bize tam destek veriyor ve Türkiye’de büyüme konusunda hevesli. NCB’den bu yıl temin ettiğimiz 250 milyon dolarlık sermaye benzeri kredi de bunun en önemli göstergesi. Ayrıca geçmiş yıl karlarını da Banka bünyesinde tutarak özkaynaklarımızı 3.2 milyar lira seviyesine çıkardık” diye konuştu.

BAHREYN ŞUBESİ İLE YURT DIŞINA AÇILDI

2015 yılını yüzde 20 büyüme ile tamamlamayı öngördüklerini dile getiren Çelik, “Katılım bankacılığı prensiplerinden ödün vermeden önümüzdeki dönemde de şubeleşmeye önem vererek, büyüme ivmemize aynı hızla devam edeceğiz” dedi. Ekim 2015 itibarıyla hizmete açılan Bahreyn şubesi ile ilk yurtdışı yatırımı da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Osman Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bahreyn tasarruflarını faizsiz bankacılıkta değerlendirmek isteyenler için önemli bir adres. Biz de Bahreyn şubesini devreye alarak Körfez bölgesindeki yatırımcılara ulaşıp oradaki kaynakları Türkiye’ye çekmeyi hedefliyoruz.”

Habere Yorum Yapın