Türkiye ile Rusya arasında dev anlaşma

Türkiye ve Rusya, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşmayı imzaladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin atılan imzalar sonrasında ortak açıklama yaptı.

23. Dünya Enerji Kongresi ‘ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonrasında bir araya geldi.

Liderler Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Türk Akımı imzalandı

İki liderin görüşmesi sonrasında Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Novak tarafından imzalandı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye’ye uzanacak ve Türkiye’nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanıyor.

Proje, ilk kez Aralık 2014’te Putin tarafından duyurulmuştu.

‘Nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında, ‘Bugün gerçekten Sayın Başkan’la (Putin) dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak hale geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır.’ ifadelerine yer verdi.

Erdoğan ayrıca, ‘Bir diğer tabii önemli adım, Türk Akımı konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı’yla ilgili olarak da sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk’ şeklinde konuştu.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesine ilişkin de ‘Burada bundan sonraki sürecin hızla devamında, mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım.” dedi.

Rus doğalgazında indirim

Erdoğan’ın ardından konuşan Putin, ‘Türkiye’ye verilen doğalgazın fiyatında indirim konusunda mutabık kaldık’ ifadelerini kullandı.

Narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünleri tekrar ithalata açıldı

Vladimir Putin, “Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye’den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya’ya tekrar ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar sonuçta. Çünkü Rusya’daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor. Türkiye’den bu kalemler Rusya’ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir.” dedi.

“Suriye’de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz”

Putin, Suriye’de devam eden iç savaş hakkında, “Hem Türkiye hem de Rusya olarak Suriye’de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız. Biz de Suriye’de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Habere Yorum Yapın