Yabancı yatırımcı, başarılı Türk firmasını kaçırmadı!

Merkezi Paris’te olan; Çin, Hindistan ve Amerika gibi 25’den fazla ülkede de ofisleri bulunan uluslararası kimyasal ürünleri dağıtımcısı, 2015’te 465 milyon Euro’luk dev ciroya sahip Fransız grup Safic-Alcan, Türk firması Interplast’ın hisselerinin tamamını satın aldı.

2004 yılında kurulan Interplast’ın yüzde 51 oranındaki hissesini 2011’de alan Safic-Alcan; firmanın hızla artan karlılık ve yükselen iş performansının başarı grafiği nedeni ile 2018 yılında gerçekleştirmeyi planladığı geri kalan hisselerin satın alımını öne çekti.

Eurotec ve Interplast’ın kurucu üyelerinden ve aynı zamanda PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Reha Gür, bu önemli satın almanın Türkiye plastik sektörü adına önemli bir kazanım olduğunu kaydetti. Gür, “Dünya ve ülkemizde yaşanan tüm olumsuz olaylara karşın, başarılı ve güvenilir işadamları sayesinde Türkiye, yabancı yatırımcıları ülkemize çekmeye devam edecektir. Interplast, bunun başarılı bir örneğidir” dedi.

2004 yılında kurulan Eurotec ve Interplast firmalarından Interplast’ın hisselerinin tamamı, yatırımların durma noktasına geldiği bu günlerde Fransız grup Safic-Alcan tarafından satın alındı.

1847 yılında kurulan ve aralarında Çin, Hindistan ve Amerika’nın olduğu 25’den fazla ülkede ofisleri bulunan; Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye, Doğu Avrupa, Çin ve Amerika’da faaliyet gösteren Safic-Alcan ile Interplast arasında, tüm hisselerin satın alınması anlaşması imzalandı.

21 milyon Euro ciro ve yükselen başarı grafiği hisselerin tamamının alımını hızlandırdı!

Kurulduğu tarihten bu yana istikrarlı bir şekilde karlılığını arttıran ve müthiş bir iş geliştirme performansı yakalayan Interplast, “Mühendislik Plastikleri” alanında kompounder olarak faaliyet gösteren Eurotec’in; ürünlerini serbest bölgeden alamayanların, bu ürünlere ulaşabilmeleri için kurulan bir distribüsyon firmasıydı.

Başta Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki 20’den fazla ülkeden 50’nin üzerinde tedarikçisi bulunan ve 2015’te 21 milyon Euro cirosu olan Interplast’ın yüzde 51’lik hissesi, 2011 yılında Türkiye pazarına girmek isteyen Fransız Safic-Alcan firması tarafından satın alınmış; ancak yönetimde herhangi bir değişikliğe gidilmemişti.

Interplast, Eurotec’in Türkiye distribütörü olarak devam edecek; ürün gamı genişleyecek!

Safic-Alcan’ın Interplast’ın tüm hisselerini satın alması ile ilgili yapılan anlaşmayı değerlendiren Eurotec ve Interplast Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Ronabar şunları kaydetti:

“Safic-Alcan ile 2011 yılında aldığı yüzde 51’lik hisse dışındaki hisselerin yarısı olan yüzde 24,5 hisseyi 2016 yılında, geriye kalan hisseleri ise 2018 yılında alması üzerine anlaşmıştık. Ancak 2011 yılından bu yana Interplast, öylesine hızlı bir iş geliştirme performansı ve artan karlılık gösterdi ki… Bu müthiş başarı grafiği ile 2018 yılında ödeyeceği bedelin, 2016’ya göre çok daha yükseleceğini gören Safic-Alcan; elini çabuk tutmaya karar vererek tüm hisselerin satın alımını gerçekleştirdi. Tüm hisselerinin satışını gerçekleştirdiğimiz Interplast, Eurotec’in Türkiye distribütörü olarak kalmaya devam edecek ve artık Eurotec ürünlerine ek olarak; kozmetik, kauçuk, boya ve kaplama alanlarında da satış yapacak.”

Türkiye plastik sektörü adına önemli bir kazanım!

Eurotec ve Interplast’ın kurucu üyelerinden ve aynı zamanda PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Reha Gür de, bu önemli satın almanın Türkiye plastik sektörü adına önemli bir kazanım olduğunu kaydetti. Gür, “Küresel ekonomik belirsizliklerin, risklerin yanı sıra ülkemiz ve dünya üzerinde her geçen gün tırmanan, hepimizin lanetlediği terör olaylarının da etkisiyle iyice durgunlaşan, yatırımların durma noktasına geldiği ekonomi dünyasında; başarılı ve güvenilir işadamları sayesinde Türkiye, yabancı yatırımcıları ülkemize çekmeye devam edecektir. Interplast, bunun başarılı bir örneğidir” dedi.

Interplast; termoplastik, kumaş, yapıştırıcı, kozmetik, kişisel bakım ve ilaç sektörlerinde inanılmaz bir distribüsyon itibarına sahip!

Interplast’ın %100 hissesini alan ve Safic-Alcan gruba bağlı Safican şirketinin CEO’su Martial Lecat da konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Interplast’ın termoplastik, kumaş, yapıştırıcı, kozmetik, kişisel bakım ve ilaç sektörlerinde inanılmaz bir distribüsyon itibarına ve son derece profesyonel bir ekibe sahip olduğunu söyledi

Habere Yorum Yapın