Yahoo’nun peşinde bir dev!

Yahoo, ana iş kolu olarak kabul edilen arama motoru kısmını satmak istiyor. Microsoft, satın alımı gerçekleştirecek şirkete yardımcı olabileceğini resmi olarak duyurdu.

Satışı Yılan Hikayesine Dönen Yahoo’nun Peşinde Artık Microsoft Da Var

Yahoo, ana iş kolu olarak kabul edilen arama motoru kısmını satmak istiyor. Microsoft, satın alımı gerçekleştirecek şirkete yardımcı olabileceğini resmi olarak duyurdu.

Satışı Yılan Hikayesine Dönen Yahoo'nun Peşinde Artık Microsoft Da Var

Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş Yahoo portalının satışı yılan hikayesine döndü. Şimdi ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft da bu konuya dahil oldu. Microsoft‘un Yahoo‘nun bu iki iş kolunu tamamen satın almak gibi bir niyeti yok. Ama yazılım devi, satın alımı gerçekleştirecek şirkete yardımcı olabileceğini resmi olarak duyurmuş durumda.

SATIŞ OLAYININ İÇİNDE MICROSOFT DA DAHİL OLDU

Yahoo‘nun, ana iş kolu olarak kabul edilen arama motoru kısmını ve bununla bağlantılı olan reklam bölümünü satmak istediği artık bir sır değil. Ve şimdi bu satış olayının içine,Microsoft da dahil oluyor.

BU 2 İŞ KOLUNU TAMAMEN SATIN ALMAK GİBİ BİR NİYETİ YOK

Microsoft‘un Yahoo‘nun bu iki iş kolunu tamamen satın almak gibi bir niyeti yok. Ama yazılım devi, satın alımı gerçekleştirecek şirkete yardımcı olabileceğini resmi olarak duyurmuş durumda. Bu sayede arama motoru ve reklam alanlarında söz sahibi olmayı planlayan Microsoft, bir süredir devam eden MicrosoftYahoo işbirliğini de devam ettirme imkanı bulmuş olacak. Bilindiği gibi iki şirket, özellikle arama motoru ve reklam konularında uzunca bir süredir işbirliği içerisinde bulunuyor.

7 İLA 8 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE

Piyasa uzmanları, Yahoo‘nun iki iş kolunun piyasa değerini 7 ila 8 milyar dolar arasında olarak değerlendiriyor. Yahoo ise, satış için 10 milyar dolar talep ediyor.

Kaynak: chip.com.tr

Habere Yorum Yapın