Cakarta’da faizsiz finans zirvesi

Delegates attend the 41st annual meeting of the Islamic Development Bank (IDB) at the Jakarta Convention Center in Jakarta, Indonesia, May 18, 2016. REUTERS/Indonesia

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen İslam Kalkınma Bankasının (IDB) 41. Genel Kurulu sona erdi.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen İslam Kalkınma Bankasının (IDB) 41. Genel Kurulu sona erdi.

Genel kurulda Latin Amerika ülkesi Guyana, bankanın 57’inci üyesi oldu. IDB Başkanı Ahmed Muhammed Ali el-Medeni, yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü görevden ayrıldı ve bankanın yeni başkanı Suudi Arabastinan’ın eski Hac Bakanı Bandar al Hajjar seçildi.

IDB ile Endonezya arasında Üye Ülke Ortaklık Stratejisi (MCPS) imzalandı. MCPS kapsamında, bu ülkeye banka tarafından 2020’ye kadar 5,2 milyar dolar tutarında finansman sağlanması kararlaştırıldı.

MCPS kapsamında, Endonezya kalkınma stratejisine uygun olarak, ulaştırma, eğitim, enerji, afet yönetimi ve özel sektörün geliştirilmesi alanları başta olmak üzere teknik destek de sağlanacak.

Yine bir çok kararın alındığı toplantıda özellikle “İslam ülkelerinde inovasyon, altyapı yatırımları, enerji güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri” konuları en önemli gündem başlıklarını oluşturdu.

Üye ülkelerin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması için altyapı yatırımlarının tamamlanması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan IDB Başkanı Ahmed Muhammed Ali el-Medeni, bir çok ülkeyle ortak ekonomik işbirliği anlaşması imzalandığını belirterek, “İslam ülkelerinden iş dünyasını bir araya getirdik. Her yıl farklı ülkelerde toplanarak, bankamızı tanıtıyor ve yatırım ekosistemi oluşturuyoruz.” dedi.

Bankanın yetkilileri, IDB’nin, 56 İslam ülkesine sağladığı finansmanın 2015’te, bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 12,1 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Türkiye’yi, söz konusu genel kurulda Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil etti.

Habere Yorum Yapın