Antalya’nın tramvayına IFC’den destek

Dünya Bankası Grubu Üyesi ve özel sektöre odaklanmış en büyük kalkınma kuruluşu IFC, Antalya’nın yeni tramvay hattı projesi için 140 milyon euro destek sağladı. Projenin tamamlanmasıyla, Antalya’nın kuzey bölgesinden merkeze doğrudan ulaşım sağlanacak. 

IFC bu çerçevede Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne 12 yıl vadeli 140 milyon Euro tutarında bir finansman paketi temin etti. Uzun vadeli finansman paketinin 80 milyon Euro’luk tutarı IFC tarafından, 60 milyon Euro tutarı ise IFC`nin yönetimindeki ortak-yatırımcı programı Managed Co-Lending Portfolio Program (MCPP) tarafından temin edildi. IFC ayrıca Avrupa ve Orta Asya Sürdürülebilir Şehirler programı kapsamında Antalya Belediyesi’ne finansman desteği dışında doğru finansman yapılandırması ve özellikle tramvay güvenliği ve verimliliği konularında danışmanlık yaptı.

Finansman paketi Antalya’nın halihazırda mevcut olan 30 km’lik raylı ulaşım sisteminin genişletilmesine destek olacak. Yeni tramvay hattı 18 km ve 29 duraktan oluşacak, şehrin kuzey bölgesinde Varsak’tan Müze’ye uzanarak, şehirde toplu taşımada çok önemli bir artış sağlayacak. IFC finansmanı ile ayrıca 20 tane yeni tramvay aracı temin edilecek.

“İSTANBUL’DAN SONRA, TÜRKİYE’NİN EN UZUN HATTI OLACAK.”

IFC’nin bu projeye destek vermesinin, Antalya’ya olan güvenin göstergesi olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “IFC ile proje için uygun finansmanı modelini geliştirdik ve bu sayede şehrimizin raylı taşıma ağını İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en uzun hattı olacak şekilde büyüteceğiz. Antalya sürdürülebilir ve planlı şehircilik anlayışı ile gelişimine devam ediyor” dedi.

Anyalya Türkiye’nin en büyük turizm merkezi ve Türiye’ye gelen turist sayısının yaklaşık yüzde 30’unu karşılıyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden olan ve 2.3 milyon nüfusu bulunan Antalya’nın ekonomisi Türkiye’de toplam GSMH’nin yaklaşık yüzde 3’ini oluşturuyor. Yeni tramvay hattının hayata geçirilmesi ile her yıl 25 milyon ilave yolcu toplu taşımadan faydalanabilecek. Antalya’nın kuzeydeki yerleşim bölgeleri ile ile şehir merkezini bağlayacak hat sayesinde şehirde ulaşımın kolaylaşması ve trafiğin azalması hedefleniyor.

Habere Yorum Yapın