Türkiye’de 17 bin çeşit pizza yapılıyor

Yemeksepeti’nin verilerine göre, pizza Türkiye’nin en önemli ev dışı tüketim kültürlerinden biri olmuş durumda. Öyle ki, Türkiye’de tam 17 bin çeşit pizza üretiliyor.

Yemeksepeti ekibi, son olarak açıkladığı kebap raporunun ardından seriye devam ediyor; bu kez sıra pizzada. Yemeksepeti’ndeki her 5 restorandan 1’inin menüsünde pizza bulunuyor ve bu restoranlar yine Yemeksepeti üzerinden yılda milyonlarca sipariş alıyor. Yemeksepeti verilere göre pizza Türkiye’nin en önemli ev dışı tüketim kültürlerinden biri olmuş durumda. Öyle ki, Türkiye’de tam 17 bin çeşit pizza üretiliyor. Bununla birlikte Türkler en çok mantarlı pizzayı severken, pizzayı kışın daha çok tüketiyor ve derbilerin olmazsa olmazı olarak görüyor.

Dünyadaki ilk pizzacı Napoli’de açıldığından bu yana geçen 277 yılda şüphesiz çok şey değişti. Bu harika lezzetin insanları etkisi altına alma kapasitesi ise bir an olsun düşmedi Bugün tüm dünyadaki her 5 restorandan 1 tanesini pizzacılar oluşturuyor. 5’te 1 kuralı Yemeksepeti için de geçerli: Sisteme kayıtlı 10 bini aşkın restoranın yüzde 20’sinin menüsünde pizza bulunuyor.

Pizza siparişlerinin yüzde 75’i promosyonlu

En çok promosyon yapılan ürünlerden olması pizzanın elini şüphesiz güçlendiriyor. 2015’de Yemeksepeti pizza siparişlerinin yüzde 75’i promosyonluydu. En çok tercih edilen promosyon ise 1+1 orta boy pizza ve onu takiben 1+1 büyük boy pizza. Üstelik paket servis konusundaki şöhreti sayesinde, dünyanın hemen hemen her yerinde pizza yemek için evden dahi çıkmaya gerek yok. Yemeksepeti verilerine göre, her iki kullanıcıdan biri, bugüne kadar en az bir kere de olsa evine pizza siparişi verdi. Son bir yılda pizza sipariş eden tekil kullanıcı sayısı ise 980 bin.

Pizzanın yanında en çok tercih edilen yan ürün litre içecek. Paylaştıkça artan lezzet pizza daha çok grup halinde söylendiği için içecek olarak da kutu değil litrelik içecekler tercih ediliyor. İkinci en çok tercih edilen yan ürün ise sufle. Hatta pizzacıların sufle konsepti o kadar tutmuş ki Yemeksepeti’nden tüm sufle siparişlerinin yüzde 64’i pizzacılardan oluyor.

Yemeksepeti’ndeki tüm pizza siparişlerinin 3’te 1’ini 19-24 yaş arasındakiler veriyor. En pizza sever nesil ise, 25 yaşındakiler.

En çok mantarlı pizza

Sipariş edilen pizzaların yüzde 58’inin içinde mantar bulunuyor. Onu yeşilbiber ve mısır takip ediyor. Amerika ve Avrupa’nın çoğunda favori malzeme olan pepperoni de dördüncü sırada. Konu soğana gelince gözler erkeklere dönüyor: Soğanlı pizzaların yüzde 70’i erkeklerce sipariş ediliyor.

Yemeksepeti’nde yaklaşık 17 bin farklı pizza var. Pizza her daim en çok sevilenler arasında olsa da, bazı dönemlerde siparişini artırıyor. Örneğin kışın pizza siparişleri yaza göre yüzde 60 artıyor. Derbi günlerinin galibi de her daim pizza oluyor. Siparişlerin yüzde 70’ini erkekler veriyor. Pizza en çok saat 19.00 sularında sipariş ediliyor. Öte yandan formuna dikkat eden kadınlar, “akşam hafif yemeli” kuralından yola çıkarak, pizzayı daha çok öğlen yemeğinde tercih ediyor. Erkek için ise, öğlen ya da akşam fark etmiyor. Bunun yanı sıra, 7/24 durmayan pizza siparişlerinin yüzde 7’si de saat 00.00-05.00 arasında veriliyor.

Habere Yorum Yapın